3. června 2018 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Fotka saúdské princezny za volantem vyvolala kritiku. Lidé na internet vyvěšují snímky zatčených

Saúdská princezna Haifa bin Abdullah Al Saud na obálce časopisu Vogue. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Saúdská princezna Haifa bin Abdullah Al Saud na obálce časopisu Vogue. | foto: Twitter - Hellen Basset

PRAHA Fotografie saúdské princezny Haify bin Abdulláh Al Saud sedící na sedadle řidiče vyvolala vyostřenou debatu na sociálních sítích. Snímek se objevil na obálce červnového vydání módního časopisu Vogue, který ho publikoval ku příležitosti blížícího se zrušení zákazu řízení pro ženy v Saúdské Arábii. Protestující uživatelé ale ve svých příspěvcích na internetu nahrazují tvář princezny fotkami aktivistek, které byly v květnu zatčeny arabskou policií za svůj nesouhlas se zákazem.

Snímek zobrazuje princeznu Haifu sedící na místě řidiče v kabrioletu. Dcera zemřelého saúdského krále Abdulláha má přitom na sobě kožené rukavice a boty s vysokými podpatky. 

Fotografie byla publikována na obálce módního časopisu Vogue, a to společně s textem, který nese titulek „Věnováno průkopnickým ženám Saúdské Arábie“. Na situaci upozornil britský list The Guardian.

Článek přitom chválí reformy, zahájené korunním princem Mohamedem bin Salmánem. Blízkovýchodní země se totiž letos 24. června chystá zrušit desítky let starý zákon, který zakazuje ženám řídit.

Korunní princ se už dlouhou dobu pokouší o uvolnění přísných náboženských zákonů. „V naší zemi existují konzervativní lidé, kteří se obávají změn. Pro mnohé jsou totiž tyto přísné zákony všechno, co dosud znali. Já osobně jsem z těchto reforem nadšena a podporuji je,“ řekla princezna Haifa pro časopis Vogue. 

Fotografie jedné ze zadržených aktivistek vmontovaná do obálky časopisu Vogue.
Fotomontáž, na které je snímek jedné ze zadržených aktivistek.

Fotografie saúdské princezny ale vyvolala kritiku na sociálních sítích ze strany aktivistů, kteří dříve protestovali proti dřívější květnové vlně zatýkání. Tehdy arabská policie během zátahu zadržela nejméně 11 aktivistek, které demonstrovaly právě za zrušení zákazu řízení pro ženy.

Podle deníku Guardian se jednalo o příslušnice pravicových skupin a aktivistky, které chtěly ukončit saúdskou vládu patriarchátu. Lidé na sociálních sítích proto na protest proti zatčením zveřejňují fotky zadržených žen, a ty pomocí fotomontáže umisťují do snímku princezny Haify z obálky časopisu Vogue.

Podle organizace Amnesty International byly čtyři ze zadržených aktivistek propuštěny minulý týden. Osud ostatních ale zůstává záhadou, saúdská státní média přitom označila některé z nich za „zrádkyně“ nebo „agentky ambasád“.

Saúdská Arábie je jednou z nejkonzervativnějších muslimských zemí, zmodernizovat se ji teď snaží korunní princ Muhammad. Chce také rozšířit zdroje příjmů a vytvořit více odvětví, aby království nebylo závislé pouze na příjmech z prodeje ropy. Kromě toho se snaží uvolnit společenský život. V království mohou například nově fungovat kina a ženy mohou chodit stejně jako muži na sportovní utkání.

Povolení řídit auto změní milionům Saúdských Arabek život. V království žije zhruba deset milionů žen starších 20 let, i když toto číslo zahrnuje i cizinky. Možnost řídit auto možná ženám rozšíří obzory, zároveň to ale omezí pracovní příležitosti mužů, kteří dosud fungovali jako rodinní řidiči, uvedla agentura Reuters.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku
DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku

Když člověk hledá, najde. A někdy vyzkoušíte to, co jste tak dlouho sháněli, ale dojde vám, že to vlastně vůbec není práce pro vás.