Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vládní aplikace, která hlídá ženy v Saúdské Arábii. Google a Apple v podstatě napomáhají šmírování

Média

  6:00
RIJÁD/PRAHA - Společnosti Google a Apple čelí kritice kvůli aplikaci Absher, kterou používají uživatelé v Saúdské Arábii. Absher je vládní aplikace určená zejména k běžným úkonům na úřadech. Saúdové díky ni mohou například platit pokuty za parkování, vyřídit si nové doklady či zaregistrovat nové vozidlo. Kromě toho ale umožňuje mužům hlídat své ženy a zakázat jim cestování.

Google. foto: Reuters

Saúdská Arábie se snaží na první pohled působit jako svobodná země. K lepší vizitce ji například mělo posloužit to, že loni v létě stát umožnil vlastnit řidičský průkaz i ženám. Ani tento počin ale Saúdské Arábii příliš nepomohl, objevila se totiž nová kauza. Společně se společnostmi Google a Apple momentálně země Středního východu čelí vlně kritiky. Důvodem je aplikace Absher. Ta značně omezuje svobodu žen v zemi, nutno však podotknout, že podle tamních zákonů legálně.

Saúdské ženy mohou konečně řídit. Silniční nehody budou řešit inspektorky

Obě zmiňované americké firmy byly požádány organizacemi pro lidská práva - například Amnesty International či Human Rights Watch, aby aplikaci stáhly ze své nabídky a neumožnili tak Saudúm stažení z Google Play či Apple Store. Firmy tak ale neučinily.

Podle výzkumnice z Amnesty International Dana Ahmed je aplikace další ukázkou toho, jak vláda v Saúdské Arábii vytváří nástroje k omezení ženských práv. „Aplikace omezuje jejich pohyb a opět upozorňuje na zneklidňující systém diskriminace,“ uvedla pro web Insider.

Muži si ve vládní aplikaci mohou zaregistrovat pas svojí ženy a udělovat jim oprvávnění k tomu, jak moc mohou cestovat. Určí například maximální počet jízd a jak dlohou dobu mohou strávit na cestách. Právo odcestovat mohou rovněž ženě kdykoliv odepřít. Může tak dojít i k zadržení na letišti.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!