Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fotka saúdské princezny za volantem vyvolala kritiku. Lidé na internet vyvěšují snímky zatčených

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Fotografie saúdské princezny Haify bin Abdulláh Al Saud sedící na sedadle řidiče vyvolala vyostřenou debatu na sociálních sítích. Snímek se objevil na obálce červnového vydání módního časopisu Vogue, který ho publikoval ku příležitosti blížícího se zrušení zákazu řízení pro ženy v Saúdské Arábii. Protestující uživatelé ale ve svých příspěvcích na internetu nahrazují tvář princezny fotkami aktivistek, které byly v květnu zatčeny arabskou policií za svůj nesouhlas se zákazem.

Saúdská princezna Haifa bin Abdullah Al Saud na obálce časopisu Vogue. foto: Twitter - Hellen Basset

Snímek zobrazuje princeznu Haifu sedící na místě řidiče v kabrioletu. Dcera zemřelého saúdského krále Abdulláha má přitom na sobě kožené rukavice a boty s vysokými podpatky. 

Fotografie byla publikována na obálce módního časopisu Vogue, a to společně s textem, který nese titulek „Věnováno průkopnickým ženám Saúdské Arábie“. Na situaci upozornil britský list The Guardian.

Článek přitom chválí reformy, zahájené korunním princem Mohamedem bin Salmánem. Blízkovýchodní země se totiž letos 24. června chystá zrušit desítky let starý zákon, který zakazuje ženám řídit.

Korunní princ se už dlouhou dobu pokouší o uvolnění přísných náboženských zákonů. „V naší zemi existují konzervativní lidé, kteří se obávají změn. Pro mnohé jsou totiž tyto přísné zákony všechno, co dosud znali. Já osobně jsem z těchto reforem nadšena a podporuji je,“ řekla princezna Haifa pro časopis Vogue. 

Fotografie jedné ze zadržených aktivistek vmontovaná do obálky časopisu Vogue.
Fotomontáž, na které je snímek jedné ze zadržených aktivistek.

Fotografie saúdské princezny ale vyvolala kritiku na sociálních sítích ze strany aktivistů, kteří dříve protestovali proti dřívější květnové vlně zatýkání. Tehdy arabská policie během zátahu zadržela nejméně 11 aktivistek, které demonstrovaly právě za zrušení zákazu řízení pro ženy.

Podle deníku Guardian se jednalo o příslušnice pravicových skupin a aktivistky, které chtěly ukončit saúdskou vládu patriarchátu. Lidé na sociálních sítích proto na protest proti zatčením zveřejňují fotky zadržených žen, a ty pomocí fotomontáže umisťují do snímku princezny Haify z obálky časopisu Vogue.

Podle organizace Amnesty International byly čtyři ze zadržených aktivistek propuštěny minulý týden. Osud ostatních ale zůstává záhadou, saúdská státní média přitom označila některé z nich za „zrádkyně“ nebo „agentky ambasád“.

Saúdská Arábie je jednou z nejkonzervativnějších muslimských zemí, zmodernizovat se ji teď snaží korunní princ Muhammad. Chce také rozšířit zdroje příjmů a vytvořit více odvětví, aby království nebylo závislé pouze na příjmech z prodeje ropy. Kromě toho se snaží uvolnit společenský život. V království mohou například nově fungovat kina a ženy mohou chodit stejně jako muži na sportovní utkání.

Povolení řídit auto změní milionům Saúdských Arabek život. V království žije zhruba deset milionů žen starších 20 let, i když toto číslo zahrnuje i cizinky. Možnost řídit auto možná ženám rozšíří obzory, zároveň to ale omezí pracovní příležitosti mužů, kteří dosud fungovali jako rodinní řidiči, uvedla agentura Reuters.

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun
LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun

Vítejte v posledním – 10. týdnu soutěže. Opět hrajeme o 7 cen, mezi kterými najdete set hraček od Fisher-Price, doplňky stravy od NaturaMed,...

Mohlo by vás zajímat