Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Móda pro novopečené saúdskoarabské řidičky? Návrhářka představila pohodlnější burky

Móda

  7:12
Praha/Rijád - Více svobody pro saúdské ženy v podobě barevných burek namísto tradičních černých? Po zrušení zákazu řízení ženám v Saúdské Arábii přichází modní návrhářka Eman Joharjy s volnočasovou a hlavně barevnou módou pro arabské ženy. Kreativní vyšívané vzory nebo dokonce burky kratší délky, které usnadní spínání pedálů, oblékají odvážné ženy a co víc – nejsou za to perzekvovány.

Módní návrhářka Eman Joharjy se usmívá na zákaznici. foto: Zohra BensemraReuters

„Odrážejí svobodu a usnadňují život moderní ženě“ říká návrhářka Joharjy. „Kromě toho ženy milují barvu,“ dodává. V jejím obchodě není stopy po černém odstínu, ženy žijící v tomto hluboce konzervativním muslimském království mohou vyzkoušet třeba fialové, žluté či červené burky. Oděv stále zakrývá celé tělo, ale osvobozuje ženy od černé barvy a přidává na komfortu. Muslimky, které oblékly tuto netradiční róbu a vmísily se mezi moře černých burek na ulici, nebyly zastaveny.

Módní návrhářka Eman Joharjy ve svém obchodě.
Arabská žena si zkouší sportovní burku.

Vláda nedávno dovolila ženám řídit automobil, přidat se k bezpečnostním silám nebo podnikat bez mužského souhlasu. Korunní princ Saúdské Arábie Mohamed bin Salmán v rámci reformních snah spustil mnoho společenských změn, dovolil otevřít v muslimském království kina a povolil veřejné koncerty. Rovněž omezil pravomoci náboženské policie, která zastavovala ženy na ulicích a přikazovala jim, aby se zakryly.

Arabské ženy přesto stále potřebují povolení ke svatbě nebo k vycestování do zahraničí. „Ženy se cítí být povzbuzovány vládní podporou,“ říká módní návrhářka. Jakoby vláda ženám říkala, že mohou jít běhat a hrát sporty, vysvětluje.

Zahalení muslimek

Burka pro řidičky

Již před lety byla Joharjy nespokojená s nedostatkem burek pro běh či jízdu na kole, a proto je pro sebe a své přítelkyně začala vyrábět. Nyní různobarevné burky pro odlišné volnočasové aktivity prodává ve svém vlastním obchodě.  K dostání je i řidičská burka, která má mikinu, těsné lokty zabraňující tomu, aby se rukávy dostaly na volant, a kratší délku, jenž usnadní spínání penálů.

Odvážná návrhářka vnímá budoucnost optimisticky, věří, že přísná sociální pravidla Saúdské Arábie se budou dále zjednodušovat. Avšak připouští, že mnoho žen bude nadále nosit černou burku v klasickém provedení. Sama burky nekritizuje. „Je to ochrana, chrání nás před sluncem a zlobivými kluky,“ říká. Róba zakrývající celé ženské tělo je pro ni spíše symbol kulturního dědictví než náboženství.

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...