Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Móda

Móda pro novopečené saúdskoarabské řidičky? Návrhářka představila pohodlnější burky

Módní návrhářka Eman Joharjy se usmívá na zákaznici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Módní návrhářka Eman Joharjy se usmívá na zákaznici. | foto: Zohra BensemraReuters

Praha/Rijád Více svobody pro saúdské ženy v podobě barevných burek namísto tradičních černých? Po zrušení zákazu řízení ženám v Saúdské Arábii přichází modní návrhářka Eman Joharjy s volnočasovou a hlavně barevnou módou pro arabské ženy. Kreativní vyšívané vzory nebo dokonce burky kratší délky, které usnadní spínání pedálů, oblékají odvážné ženy a co víc – nejsou za to perzekvovány.

„Odrážejí svobodu a usnadňují život moderní ženě“ říká návrhářka Joharjy. „Kromě toho ženy milují barvu,“ dodává. V jejím obchodě není stopy po černém odstínu, ženy žijící v tomto hluboce konzervativním muslimském království mohou vyzkoušet třeba fialové, žluté či červené burky. Oděv stále zakrývá celé tělo, ale osvobozuje ženy od černé barvy a přidává na komfortu. Muslimky, které oblékly tuto netradiční róbu a vmísily se mezi moře černých burek na ulici, nebyly zastaveny.

Módní návrhářka Eman Joharjy ve svém obchodě.
Arabská žena si zkouší sportovní burku.

Vláda nedávno dovolila ženám řídit automobil, přidat se k bezpečnostním silám nebo podnikat bez mužského souhlasu. Korunní princ Saúdské Arábie Mohamed bin Salmán v rámci reformních snah spustil mnoho společenských změn, dovolil otevřít v muslimském království kina a povolil veřejné koncerty. Rovněž omezil pravomoci náboženské policie, která zastavovala ženy na ulicích a přikazovala jim, aby se zakryly.

Arabské ženy přesto stále potřebují povolení ke svatbě nebo k vycestování do zahraničí. „Ženy se cítí být povzbuzovány vládní podporou,“ říká módní návrhářka. Jakoby vláda ženám říkala, že mohou jít běhat a hrát sporty, vysvětluje.

Zahalení muslimek

Burka pro řidičky

Již před lety byla Joharjy nespokojená s nedostatkem burek pro běh či jízdu na kole, a proto je pro sebe a své přítelkyně začala vyrábět. Nyní různobarevné burky pro odlišné volnočasové aktivity prodává ve svém vlastním obchodě.  K dostání je i řidičská burka, která má mikinu, těsné lokty zabraňující tomu, aby se rukávy dostaly na volant, a kratší délku, jenž usnadní spínání penálů.

Odvážná návrhářka vnímá budoucnost optimisticky, věří, že přísná sociální pravidla Saúdské Arábie se budou dále zjednodušovat. Avšak připouští, že mnoho žen bude nadále nosit černou burku v klasickém provedení. Sama burky nekritizuje. „Je to ochrana, chrání nás před sluncem a zlobivými kluky,“ říká. Róba zakrývající celé ženské tělo je pro ni spíše symbol kulturního dědictví než náboženství.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...