Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C oblačno Předplatné LN
19. června 2014 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jste narcis? U pohovorů máte větší šanci na úspěch, tvrdí studie

Pracovní pohovor  (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracovní pohovor (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Máte vynikající kvalifikaci a zkušenosti, ale stydíte se? Je možné, že vás u pracovního pohovoru trumfne někdo jen kvůli tomu, že se chová jako narcis. Vyplývá to ze studie University of British Columbia.

Podle studie, na níž upozornil server Phys.org, mají lidé se sklonem k narcismu větší šanci uspět při pohovoru do zaměstnání než stejně kvalifikovaní, avšak skromnější adepti.

Jindy narcismus překáží

"Pracovní pohovor je jednou z mála sociálních situací, kdy narcistické chování může vytvářet pozitivní dojem,“ tvrdí Del Paulhus, profesor psychologie z University of British Columbia a hlavní autor studie. V běžných situacích narcisté naopak většinou své okolí obtěžují.

Jak studie vznikala? Před tím, než šli uchazeči na pohovor, jim výzkumníci dali vyplnit dotazník, který měl určit míru jejich narcismu. Závěr byl takový, že narcisté byli pro zaměstnavatele atraktivnější. Narcistické tendence se projevovaly například tím, že lidé o sobě více hovořili, lehčeji udržovali oční kontakt a častěji vtipkovali.

Znevýhodnění pokorných lidí

Studie však upozorňuje na to, že tento přístup může znevýhodňovat uchazeče o zaměstnání z pokornějších a skromnějších kultur, například z východní Asie. Vědci totiž zjistili, že uchazeči například z Japonska, Číny či Koreje vykazovali nižší míru narcismu, a proto bylo pro ně těžší najít si práci.

"V takovém případě se jedná o nepřímou kulturní zaujatost,“ říká Paulhus. Studie dává proto doporučení uchazečům, ale i lidem, kteří pohovory vedou. Ti by si podle Paulhuse měli dávat pozor na kulturu, z níž uchazeč přichází.

"Místo povrchového šarmu by měli analyzovat kandidáty z pohledu jejich dlouhodobého přínosu pro firmu,“ dodává. Ať je uchazeč narcis, či stydlivka, neměl by podle studie zapomínat na oční kontakt. Zejména absolventi a méně zkušení uchazeči často těkají očima a tím vyvolávají dojem nejistoty.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Pohlreich: My Češi jsme rasisti. Ukrajincům bychom měli líbat zadek

Zdeněk Pohlreich je známý šéfkuchař, jehož proslavila nejen jeho gastronomická... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po deseti letech odešel z pořadu, který z něj v padesáti letech udělal bez nadsázky superstar. Ačkoli radit méně...