Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Oblečení mluví za vás aneb jak se obléct na pracovní pohovor?

Móda

  12:18
Jdete k pohovoru a bojíte se, že černý kalhotový kostým je moc nuda a vaše červené lodičky zase moc nápadné? Poradíme vám, jak na to, abyste se cítily své a zároveň zapůsobily pozitivně.

Byznys look. Kostým nemusí být nudný, oživí-li ho dokonale zářivá, kvalitní a nažehlená bílá košile.

Jsme snad fazole, abychom nosily jen jednu slupku? Společenské role nás nutí střídat oblečení jako fasády, podobně jako herec své výrazové vybavení na jevišti. Nemůžeme sice změnit svou výšku, velikost nohy nebo tvar obličeje, ale můžeme změnit svůj styl stejně snadno jako herečka převléká svůj kostým. Tomu se říká volba oblečení podle situace – a jednou z těch důležitých je přijímací pohovor.

Vhodné oblečení vám pomůže, když toužíte po kariéře i když hledáte svůj životní protějšek. Námluvy nového zaměstnavatele mívají oproti druhé situaci jednu výhodu – vcelku předvídatelný scénář.

Správná škatulka
Dříve než se pustíte do hledání vhodného "kostýmu" pro přijímací pohovor, ujasněte si, jaké zaměstnání vlastně hledáte. V požadovaném dress code jsou v nejrůznějších oblastech byznysu opravdu diametrální rozdíly. Větší organizace s důrazem na spolehlivost, solidnost a integritu (banky, pojišťovny, auditorské a daňové firmy, právnické kanceláře) vyžadují daleko konzervativnější oblečení než povolání založená na kreativitě a invenci (reklama, média, marketing, zábavní průmysl). Každá firma však může s ohledem na svá specifika obsahovat jakýsi tajný znakový jazyk, který se může projevovat zdánlivě jen v malém detailu (typ bot, výška podpatku, trochu více casual přístup...). Pokud tento klíč odhalíte a podle toho se obléknete, máte při pohovoru jedno horké želízko k dobru. Jak to zjistit? Pokud je to možné, navštivte firmu jako klientka, zajděte si do blízké restaurace či kavárny, pořiďte si firemní magazín – zajímejte se o cokoli z životního stylu této komunity. Všímejte si, jak chodí oblečené ženy ve stejné pozici, dívejte se i na boty, kabelky a způsob líčení.

Hlavně to nepřehnat
Ve snaze uspět to možná s dokonalým vzhledem někdy přeženete. Personalistům však záleží především na tom, abyste zapadly do obecného charakteru organizace a mezi ostatní zaměstnance. Pokud se přijdete ucházet o pozici spolehlivé asistentky v kostýmku od Armaniho a lodičkách Marc Jacobs, na jaké se ještě nezmohla ani manažerka o tři pozice výše, nepočítejte s příliš pozitivním výsledkem.

Vsaďte proto na jednoduchost. Buďte elegantní, ale ne příliš dokonalé. Personalista, který uvidí filmový make-up (kolik hodin trval?), komplikovaný účes nebo dokonalé umělé nehty, pojme nejspíš podezření, že vám na práci už asi mnoho času nezbude. A pokud jde o sexy vzhled, možná že pro klid v týmu raději přijme méně nápadnou uchazečku.

Žena executive Záleží na vás, jak vysoko máte namířeno. Pokud chcete získat vedoucí funkci, všimněte si, jak chodí oblečené ženy z managementu vaší vytoužené firmy. Není pochyb, že tyhle dámy dobře vědí, jak se odlišit od běžných kancelářských dívek. Místo svetříku si přehodí sáčko nebo koženou bundičku, látka kostýmku není po jednodenním nošení samý záhyb a o jejím statusu hovoří i kvalitní boty a kabelka. Zatímco asistentce stačí vkusná jednoduchost, tahle dáma světu ukazuje právě kvalitu. Investuje do dražšího a nadčasového oblečení, takže její šatník se obejde i bez aktuálních módních výkyvů. Ani ona si však nemůže dovolit příliš vyčnívat ze zavedené firemní kultury okázalým vzhledem.

Jestli se budete o pozici asistentky ucházet v kostýmku od Armaniho, nepočítejte s příliš pozitivním výsledkem...

Skvělým a bezpečným oblečením pro první nejisté okamžiky je tak trochu mužský přístup. Dobře střižený kalhotový kostým, ve kterém vyniknou ženské křivky (nezapomeňte na podpatky), vám dodá autoritu a vzhled akceptovatelný stejně pro ženu jako pro muže. Černobílé řešení může být pro tuhle příležitost příliš nudné, tvrdé nebo slavnostní. Pokud jde o základ, vsaďte na měkké zastřené tóny ze škály šedé (od holubičí až po antracit), šedohnědé, hnědé, tmavě modré a béžové. Pro jistotu se raději vyvarujte červené – působí příliš bojovně.

Byznys elementy
Základem úspěšného byznys šatníku je osvědčené trio: kostýmy s aktuálními detaily (sukňové i kalhotové), kostýmové šaty (se sakem, které může být ze stejného nebo jiného materiálu) a separátní sukně či kalhoty. Kalhoty mají pomáhat siluetě – jste-li štíhlé, dovolte si úzký rovný střih, pro silnější nohy se hodí třeba pánský typ volnějších kalhot. Sukně může být úzká, tužková, ale půvabně žensky působí i sukně rozšířená nebo plizovaná, záleží na postavě. Délka není kratší než na kolena. Punčocháče volte matné, jen s hedvábným leskem. Vršky, kvalitní nemačkavé košile, halenky a topy dokážou proměňovat a oživit základní výbavu. Královnou všech je dokonale zářivá, kvalitní a nažehlená bílá košile.

Materiály by neměly být příliš strečové, ale menší dávka lycry (asi do pěti procent) dodává požadovanou nemačkavost. Barvy mohou být světlé neutrální, střední i tmavé, ale nikdy intenzivní.

Pod kontrolou
Oblečení je jedna z mála věcí, které můžetemít dokonale pod kontrolou. Než půjdete k pohovoru, zkoušejte a ochutnávejte svůj recept, trošku přidejte (šperky, šátky, barvy) anebo uberte, dokud to nebude to pravé.

A hlavně: vyzkoušejte si svůj outfit před zrcadlem v takové pozici, v jaké vás po většinu času uvidí personalista. To znamená vsedě. Není nic horšího, než když v horkém okamžiku zjistíte, že vaše sukně je příliš krátká, rozvírá se vám halenka, kalhoty praskají ve švech… A až to všechno vychytáte, položte si kontrolní otázku: "Hodím se v tomhle oblečení opravdu do téhle funkce?" Ano? Pak máte všechny předpoklady, abyste ukázala, co je ve vás.

Témata: Vzhled, obuv, Marc Jacobs

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat