Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kauza LN: Případ cenného vodního zdroje ukazuje, jakou mocí disponují někteří pražští úředníci

Vodní zdroj v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vodní zdroj v Praze | foto: Lidové noviny

PRAHA Karel Prajer a Martin Čemus nejsou figury, které by spadaly do kolonky osob známých širší veřejnosti. Jak však ukázalo dlouhodobé pátrání LN, inkriminovaní pražští úředníci sehráli důležitou roli v případu tajemného developera CWI Smíchov, který usiluje o výstavbu obřího komplexu bytů a kanceláří.

Vedení metropole oba zmínění přichystali před necelými dvěma roky materiál o rekonstrukci smíchovské ulice, do kterého „zabalili“ i povolení týkající se soukromých pozemků neprůhledné firmy CWI Smíchov. Pokud by rada hlavního města materiál posvětila, developer mohl začít stavět rozsáhlý areál v hodnotě několika miliard korun. Pod pozemky se však nachází unikátní vodní zdroj, který by se kopáním do země mohl poškodit.

Radní a právnička Hana Kordová Marvanová (Spojené síly) nyní zjistila, že projekt Revitalizace Nádražní ulice, kterým pražští úřednici hájili návrh na odblokování výstavby (formou sejmutí stavební uzávěry), magistrát vůbec neeviduje mezi oficiálními a aktuálními projekty. 

Zvláštní je, že šotka si dosud nikdo nevšiml. A to nejen na pražské radnici, ale ani na ministerstvu pro místní rozvoj, které se do případu rovněž zapojilo. „Všichni selhali. Zatímco já jsem to zjistila za 20 minut, odbory během dvou let nikoliv. Toto je zkrátka podezřelé,“ řekla LN Marvanová.

Když prostírají úředníci

Investor CWI Smíchov získal pozemky v roce 2015 od společnosti IDS Praha. Posléze začal pracovat na tom, aby mohl kopnout do země. Výrazný posun nastal v září 2017. Tehdejší náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) požádal investiční odbor, aby předložil „Studii revitalizace Nádražní ulice s žádostí o výjimku ze stavební uzávěry“.Následně ředitel odboru strategických investic Prajer požádal šéfa odboru územního rozvoje Čemuse o udělení výjimky ze stavební uzávěry. Výjimka se týkala i pozemků ve vlastnictví CWI Smíchov, pod nimiž se nachází vodní dílo. O dva měsíce později ředitel Čemus žádosti vyhověl. Šéf odboru městských investic Prajer požádal o souhlas i pražský Institut plánování a rozvoje (IPR), který s udělením výjimky rovněž souhlasil.

Komu patří podzemní vodní dílo?

Takto připravený „balíček“ doputoval loni v září na stůl pražským radním pod vedením tehdejší primátorky Adriany Krnáčové. Radní však na základě varování Jany Plamínkové (STAN) a Petry Kolínské (Strana zelených) návrh neodsouhlasili. O materiálu teď v pondělí hlasovala i koalice primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), která rovněž výstavbu na citlivých pozemcích neposvětila. „Celé je to absurdní. Návrh akce a záměru Revitalizace Nádražní ulice ze strany investičního odboru nebyl vůbec evidovaný a vůbec není aktuální. To znamená, že žádost o výjimku ze stavební uzávěry je relevantní. Žádost byla stažena a řízení zastaveno, protože odpadl jeho důvod,“ vysvětlila radní Marvanová, proč vedení metropole o výjimce ze stavební uzávěry ani nehlasovalo.

Investiční odbor vedený Prajerem podle jejího názoru překročil své pravomoci. „Je divné, že toto nezjistilo ani ministerstvo pro místní rozvoj. Jeho nařízení, abychom ihned rozhodli, bylo zvláštní. Zřejmě na tom byl nějaký zájem. S udělením výjimky ze stavební uzávěry souhlasily investiční odbor, odbor pro územní rozvoj a též Institut plánování a rozvoje (IPR),“ podivila se Marvanová nad nečinností dotčených orgánů.

LN se obrátily s dotazy na všechny příslušné instituce a úřady i oba zmíněné úředníky. Pražský magistrát i za ně vzkázal, že reagovat nebude. IPR odpovědi neposlal. Ministerstvo pro místní rozvoj uvedlo, že se zabývalo pouze materiály, které jim poskytl magistrát. Pouze exnáměstek Dolínek byl konkrétnější. „Plánem bylo udělat revitalizaci ulic na Smíchově tak, aby město nastavilo dopravní režim od pěších přes kola až po MHD. Developer se měl přizpůsobit potřebám města, a ne naopak,“ napsal bývalý místopředseda ČSSD.

BOJ O VODNÍ POKLAD

■ Případ začaly LN rozkrývat vloni v prosinci. Pozemky vlastněné developerem CWI Smíchov leží na pražském Smíchově.

■ Pod pozemky se nachází vodní dílo sloužící k jímání vody, její akumulaci a zásobování některých stanic metra.

■ Vodu lze upravit na pitnou. V případě nouze může zásobovat po dobu deseti dnů 600 tisíc obyvatel.

■ CWI Smíchov tvrdí, že výstavba by dílo nepoškodila. S vedením Prahy se developer chce nadále dohodnout.Firma tvrdí, že ji ovládá podnikatel Radek Menšík. Z obchodního rejstříku to však jasné není. Minimálně na úrovni spolupráce je se společností CWI spojený bývalý šéf ČEZ Martin Roman.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...