Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kočárky zdarma pro matku paterčat vyvolaly smršť nenávisti a závisti

Pár dní před porodem paterčat je třiadvacetiletá Alexandra Kiňová z Milovic (na snímku z 29. května) v dobré náladě i fyzické kondici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pár dní před porodem paterčat je třiadvacetiletá Alexandra Kiňová z Milovic (na snímku z 29. května) v dobré náladě i fyzické kondici. | foto: ČTK

KOLÍN Rodina prvních českých paterčat, která se narodila v neděli v Praze, se dočkala pomoci od státu, občanů i soukromníků. Vedle kladných reakcí však štědrost projevená rodičům vyvolala také smršť nenávisti a závisti, uvedl kolínský obchod, který romské rodině daroval dva kočárky.

Deniel, Michael, Martin, Alex a Tereza přišli na svět císařským řezem v neděli ráno v pražské podolské nemocnici. Vůbec první česká paterčata se rozhodla podpořit radnice Milovic, kde matka Alexandra Kiňová s přítelem Antonínem Kroščenem žije, ministerstvo práce i premiér Petr Nečas, který rodině poslal blahopřejný dopis.

Také kolínský obchod s dětským zbožím Daniela se rozhodl darovat mladým rodičům dva kočárky, protože se na potřeby pro vícerčata zaměřuje a zájem médií chtěla firma využít k reklamě. Jak se však svěřila její majitelka Daniela Caltová, rozhodnutí se setkalo se značným odporem u řady zákazníků. Důvodem byl romský původ rodičů paterčat.

Kolínský dětský obchod Daniela daroval Alexandře Kiňové a jejím paterčatům dva kočárky.

Kolínský dětský obchod Daniela daroval Alexandře Kiňové a jejím paterčatům dva kočárky.

„Byla jsem tím překvapena a potom jsem z toho byla hodně smutná. Zkazilo mi to posledních pár dnů, jak někteří lidé dokáží být hnusní. Vedle rodičů paterčat nadávali i nám a vyhrožovali, že si u nás nic nekoupí,“ řekla Caltová serveru Romea.cz.

Jak firma uvedla na svých facebookových stránkách, po zveřejnění informace o daru přicházely nejdříve pochvalné reakce, poté se však přivalila smršť odmítavých a nenávistných komentářů, mailů a telefonátů.

Proč oni když ne my?

„A nejčastější 'argumenty' té druhé skupiny? Proč jim dáváte a ne mně, čekám dítě (děti) a taky chci kočárek zdarma, dáváte to vlastně z mých peněz, protože jsem si u vás kočárek koupila a musela ho zaplatit a tak dále,“ uvádí kolínská firma v reakci svým zákazníkům (viz celé vyjádření).

V Praze se narodila 2. června první česká paterčata. Matka i děti jsou v pořádku. Čtyři chlapci a dívka, kteří přišli na svět císařským řezem, jsou na novorozenecké jednotce intenzivní péče.
V Praze se narodila 2. června první česká paterčata. Matka i děti jsou v pořádku. Čtyři chlapci a dívka, kteří přišli na svět císařským řezem, jsou na novorozenecké jednotce intenzivní péče.

Čtyři chlapci a dívka, kteří přišli na svět císařským řezem, jsou na novorozenecké jednotce intenzivní péče.

Nejedná se přitom o jediný případ. Rasistické výkřiky a nenávistné komentáře byly k vidění na všech diskuzních fórech zpravodajských portálů, které příspěvky čtenářů často moderovaly, nebo diskuze pod články o paterčatech přímo zakázaly. K takovému kroku musel po zralé úvaze v některých případech přistoupit i server Lidovky.cz.

„Je mi líto, kolik nenávisti a závisti ve vás je, místo abyste se radovali doma i když třeba jen z jednoho dítka. Myslím, že si nikdo nedokážete představit , co tuto rodinu čeká. A je jedno, jakou barvu pleti nosí. Mediální zájem za pár dní pomine a budou celý život na vše sami,“ uzavírá majitelka firmy Daniela ve svém prohlášení.

Podpora matky paterčat

První česká paterčata jsou na jednotce novorozenecké intenzivní péče v inkubátorech ve stabilizovaném stavu a s mírnou podporou dýchání.

Matka, která je po porodu císařským řezem ve výborné kondici a bez komplikací, už všechny děti navštívila. Podle ministerstva práce rodina dostane mimořádnou dávku 51 150 korun, nárok má i na pečovatelskou službu zdarma. Rodičům připadne i rodičovský příspěvek o celkové částce 220 tisíc korun

Šťastný otec a zdravotní sestry z podolské nemocnice.

Šťastný otec a zdravotní sestry z podolské nemocnice.

Šance na vznik pětičetného těhotenství spontánní cestou je jedna ku 48 milionům. Od roku 1949 se na území Česka narodilo 84 dětí ze čtyřčat, z nich 78 živě.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....