Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Komunistický ČEZ a genetická mapa Viktora Koženého

Hvězda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hvězda | foto: Shutterstock

Ke které politické straně má nejblíž ČEZ? To je otázka, nad níž si lámou hlavu mnozí politici i politologové. Od čtvrtka je však odpověď na světě. ČEZ má nejblíž ke komunistům. „Energetický kolos ČEZ mění kurz a chce se konečně v souladu s moderními trendy a doporučeními národohospodářů KSČM zaměřit na rozvoj elektromobilů a vodíkových autobusů,“ oznámil komunistický deník Haló noviny.

Představa, jak Martin Roman s Alanem Svobodou studují energetickou koncepci komunistických národohospodářů, je jistě zábavná. Ale chlapce z Duhové ulice už programy politických stran zajímají jen ve chvíli, kdy se v nich objeví návrhy na regulaci cen elektřiny nebo plány na snížení odměn manažerů státních firem. Energetickou koncepci si už dávno stanovují sami.

Newyorský soud dál projednává ázerbajdžánské investiční dobrodružství Viktora Koženého. Náš bahamský krajan u toho sice není, ale zprávy o průběhu procesu bedlivě sleduje. Minulý týden vystoupil jako svědek v případu George Mitchell, kterého prezident Barack Obama jmenoval svým vyslancem pro Blízký východ. Pětasedmdesátiletý bývalý senátor před soudem prohlásil, že o žádných úplatcích - jak jinak -nevěděl. Co také mohl říct jiného?

Kromě svých investičních plánů by si totiž mohl zničit i poslední fázi své politické kariéry. „Kdybych býval věděl o nějakých podvodech nebo jiné trestné činnosti, nikdy bych se na ní nepodílel,“ řekl Mitchell, který svých investic do ázerbajdžánského ropného projektu Viktora Koženého „hluboce lituje“. Před soudem byl vyslýchán čtyři hodiny a na závěr rozesmál dvanáctičlennou porotu tvrzením, že už o svých investicích nerozhoduje. Najal si prý poradce.

Nějak podobně to ostatně udělal i Obama se svými diplomatickými aktivitami na Blízkém východě. Ale proč si proboha najal zrovna Mitchella, kterému se směje i laická porota?

Viktor Kožený zatím v bahamském exilu sleduje zprávy z technologického byznysu. Naposledy ho zaujala zpráva o tom, že firma Illumnia nabízí rozpletení genomu za 48 tisíc dolarů. „Cena osobního genomu spadla z ceny luxusního sedanu na, řekněme, cenu o něco méně luxusního vozu,“ začal svůj článek o nové službě internetový server Technogy Review. Jisté je, že cena za zdravotní informace tohoto druhu rychle padá. Původně to bylo několik milionů dolarů, pak stovek tisíc a dosud nejlevnější byla firma Knome s cenou sto tisíc dolarů. Kožený je na tom už asi finančně lépe. Podle svých slov je totiž připraven si osobní genetickou mapu pořídit.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!