23. listopadu 2010 14:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Konopí pomáhá lidem se sklerózou. A firmám k zisku

Pěstování konopí (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pěstování konopí (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Britská farmaceutická společnost GW Pharmaceuticals prudce zvýšila roční zisk. Výsledky podpořilo úspěšné uvedení léku na roztroušenou sklerózu Sativex, který se vyrábí z konopí, na domácí trh.

Firma dnes oznámila, že její hrubý zisk se v uplynulém finančním roce, jenž skončil v září, téměř zečtyřnásobil na 4,6 milionu liber (asi 133 milionů Kč) z předchozích 1,2 milionu liber.

Konopí není marihuana

Z konopí lze získat marihuanu, která je v Česku počítána mezi omamné a psychotropní látky. Marihuanu tvoří usušené a rozmělněné listy a okvětní části konopí setého, konopí indického, případně konopí rumištního s obsahem více než 0,3 procenta účinné látky THC.

Sativex se vyrábí z rostlin konopí pěstovaných v utajených částech britského venkova. Přípravek, jenž se nanáší sprejem pod jazyk, zmírňuje zvýšené napětí svalů u pacientů s roztroušenou sklerózou, u kterých nezabírají dosavadní způsoby léčby.

V příštím roce by se měl Sativex začít prodávat ve Španělsku a časem by se měl dostat také na další evropské trhy, napsala agentura Reuters.

Konopí pomůže i nemocným rakovinou

Firma GW dnes rovněž uvedla, že zahájila konečné testy využití Sativexu při bolestech způsobených rakovinou. "Je to (z hlediska počtu pacientů) větší příležitost než roztroušená skleróza," řekl agentuře Reuters generální ředitel GW Justin Gover. "Zhruba 35 procent lidí s pokročilou rakovinou má bolesti, které nejsou adekvátně zmírňovány," dodal.

ČTK, Lidovky.cz