Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kyselka sice chátrá, ale Mattoni je mecenáš, hájí spolupráci ČT

Studenti zaútočili na reklamní poutač se svou výzvou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti zaútočili na reklamní poutač se svou výzvou | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Mnohamilionová spolupráce České televize s Karlovarskými minerálními vodami vede podle Rady ČT k „oboustrannému prospěchu i k prospěchu kulturnímu“. Předseda kontrolního orgánu veřejnoprávní televize Milan Uhde to uvedl v reakci na stížnost diváka, kterému se nelíbí, že ČT propaguje firmu odpovědnou za zchátrání Lázní Kyselka.

Výrazná finanční spolupráce televize se soukromou firmou rozezlila jednoho z diváků, který kvůli tomu podal stížnost k Radě ČT. Stěžoval si mimo jiné na to, že značka Mattoni čelí kritice veřejnosti kvůli „nechuti převzít odpovědnost za zdevastování Lázní Kyselka“.

Etická pravidla mediálního partnerství ČT podle něj spolupráci s neetickými firmami vylučuje. Zároveň žádal zveřejnění podmínek spolupráce, protože jejich zatajování by podle něj mohlo vzbudit pochybnosti o nezávislosti zpravodajství o chátrajícím lázeňském komplexu v západních Čechách.

Vyjádření ke stížnosti na spolupráci ČT a Karlovarských minerálních vod (strana 1).
Vyjádření ke stížnosti na spolupráci ČT a Karlovarských minerálních vod (strana 2).

Vyjádření ke stížnosti na spolupráci ČT a Karlovarských minerálních vod.

V reakci na stížnost šéf rady Milan Uhde uvádí, že dlouhodobá spolupráce vede k „oboustrannému prospěchu i k prospěchu kulturnímu“. Podle Uhdeho není důvod partnerství rušit , protože se osvědčilo a „přináší výsledky“.

„Chování Karlovarských minerálních vod Česká televize v konkrétním případě trestuhodně zanedbané péče o svěřené nemovitosti v Karlových Varech právem veřejně kritizovala a ani napříště od svého kritického přístupu neustoupí,“ ujišťuje předseda Rady ČT, který na začátku devadesátých let působil jako ministr kultury.

Fakta o spojení ČT a Mattoni

V květnu zaplavily česká města billboardy k 60. výročí vysílání České televize. Když se server Lidovky.cz zajímal, kdo masivní výlep zaplatil, vyplulo na povrch, že se vlastně nejedná o kampaň veřejnoprávního kanálu, ale soukromé firmy Karlovarské minerální vody. Pro připomenutí: cena kampaně dosud nebyla zveřejněna.

Za propagaci se Česká televize uvolila v rámci barteru k další spolupráci s výrobcem minerálních vod. Nedávno například v hlavním vysílacím čase vysílala záznam z estrádního večeru „Mattoni koktejl festivalu“.

Připravuje se také třináctidílný seriál Prodavač vody o zakladateli podniku Heinrichu Mattonim, jehož natáčení budou Karlovarské minerální vody sponzorovat.

Obchodní ředitel České televize Hynek Chudárek v dokumentu dodává, že se „nejedná o ekonomické propojení, jak uvádí stěžovatelé, ale o partnerství dvou silných a respektovaných značek, jakými je značka ČT a klíčové značky KMV – Mattoni a Magnesia, které patří k tradičním a významným českým značkám“.

Kulturní akce s přesahem

Odkazovat se na etický kodex považuje Chudárek za nekorektní. „ČT tradičně a dlouhodobě spolupracuje s KMV na řadě kulturních projektů, jako je například Český lev, Magnesia litera, Ceny Thálie a další, které se jistě řadí k významným kulturním akcím v České republice s velkým společenským přesahem,“ uvádí Chudárek.

Rada v tomto názoru ale není jednotná. Sbližování veřejnoprávní stanice s komerčním subjektem kritizuje například člen rady Radek Mezulánik. Od vedení kontrolního orgánu žádá vysvětlení k přenosu estrády pořádané značkou Mattoni minulou neděli v hlavním vysílacím čase.

ČTĚTE TAKÉ:

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

Daniela Písařovicová při uvádění ankety Sportovec roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Daniela Písařovicová při uvádění ankety Sportovec roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Daniela Písařovicová při uvádění ankety Sportovec roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...