Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

LOM Praha koupí pro vrtulníky Mi náhradní díly za 100 milionů, nákup přímo od ruského výrobce přinese úspory

Transportními vrtulník české armády, typ Mi-171Š, který je moderní modifikací... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Transportními vrtulník české armády, typ Mi-171Š, který je moderní modifikací... | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Státní podnik LOM Praha koupí sady listů vyrovnávacího rotoru a další náhradní díly na vrtulníky řady Mi za 100 milionů korun bez DPH. Informace o zakázce v pondělí předá kolegům na vládě ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Ministři také proberou dohodu mezi Českou republikou a USA o vzájemném pořizování vojenského materiálu a služeb.

Smlouva na dodávku listů vyrovnávacího rotoru a dalších dílů na vrtulníky bude s ruskou společností MMZ VPERED podepsána letos v létě a bude platit čtyři roky. Ruská firma je podle tiskového oddělení ministerstva obrany jediným výrobcem vyrovnávacích rotorů vrtulníků řady Mi. Nákup přímo od ní má přinést „značné finanční úspory“, uvedlo ministerstvo obrany. Dodalo, že se na zakázku nevztahují sankce, které byly proti Rusku zavedeny po anexi Krymu.

Bitevní vrtulník české armády, typ Mi-24/35.
Výsadek příslušníků české armády z vrtulníku Mi-171Š na tankodromu Zadní Bahna...

Česká armáda má ve výbavě z řady Mi transportní stroje Mi-171Š, Mi-8 a Mi-17, k dispozici má dále bojové helikoptéry Mi-24. Vrtulníků ruské provenience se chce armáda postupně zbavovat. Ministerstvo obrany proto plánuje nákup nových 12 strojů z USA, které by nahradily Mi-24. Jeden z bojových vrtulníků z 22. základny vrtulníkového letectva havaroval loni na podzim při vzletu. 

„Příčinou byla technická závada, konkrétně se jednalo o vysazení motoru z důvodu destrukce lopatky turbíny kompresoru,“ uvedla k výsledkům vyšetřování mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. O opravě vrtulníku bude podle ní rozhodnuto do stanoveného termínu generální opravy v roce 2021. V té době by již mělo být jasné, zda armáda dostane za stroje Mi-24 náhradu.

Metnar v pondělí na vládu také předloží návrh dohody mezi českou a americkou vládou o vzájemném pořizování materiálu a služeb pro účely obrany. Podobnou již obě země na pět let sjednaly v roce 2012. Po jejím vypršení mají zájem o její prodloužení, uvedlo ministerstvo obrany. „Nová dohoda je téměř identická, obsahuje pouze několik upřesnění nebo aktualizace. Největší změna je zdvojnásobení předpokládané doby platnosti na deset let,“ poznamenalo tiskové oddělení úřadu.

Hlavním účelem dohody je upravit podmínky účasti podniků z jednoho státu při pořizování materiálu a služeb pro účely obrany ve druhém státě. Sjednání dohody má umožnit minimalizovat znevýhodnění soutěžitelů, kteří pochází z druhého státu.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...