Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lyžařská střediska se připravují na další víkendový nápor návštěvníků. Mnohde zpoplatňují parkování

Lidé vyrazili za zimními radovánkami do lyžařského areálu Kobyla na šumavském... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé vyrazili za zimními radovánkami do lyžařského areálu Kobyla na šumavském... | foto: ČTK

Praha Lyžařská střediska jsou sice oficiálně mimo provoz, přesto do nich míří stovky lidí – se sáněmi místo lyží. Vzhledem k vydatné sněhové nadílce lze očekávat velký nápor i během nadcházejícího víkendu. Některé areály sáňkování přímo zakazují, jiné naopak vytvářejí speciální kopce a dráhy.

„Připravili jsme sjezdovku Pod Sirotkem, kterou je možno využít pro sáňkování nebo bobování. Pořád platí, že je lyžařská sjezdovka zahrazena, je tam zákaz vstupu, ale lidi na to kašlou. Tak jsme udělali jeden svah pro sáňky,“ řekl serveru Lidovky.cz ředitel areálu Ski & Bike Špičák Vladimír Kasík. Zároveň vysvětlil, že nemohou řešit lidi na uzavřené sjezdovce, protože to není v jejich pravomoci.

Stojící vleky lidi neodrazují

Sáňkaře láká také skiareál v Rokytnici nad Jizerou, kde připravili skoro 1,5 kilometru dlouhou upravenou sáňkařskou dráhu. Ta povede od vratné stanice lanovky Horní Domky. V místech, kde se dráha bude křížit se sjezdovými tratěmi, bude pro větší bezpečnost oplocení.

Lyžařské areály byly uzavřeny 27. prosince kvůli vládním nařízením proti šíření...
Od neděle budou lyžařské vleky z nařízení vlády kvůli koronaviru stát. Zatím...

„Lyžovat se nesmí, sáňkovat ano, takže jsme to uchopili tímto způsobem, abychom dokázali návštěvníkům aspoň něco nabídnout. Pochopitelně za dodržení všech hygienických předpisů, které jsou v současné době platné,“ upřesnil ředitel střediska Vít Pražák. Zhruba dvoukilometrová přírodní dráha je i na Ještědu v Liberci, tam je ale mimo lyžařský areál.

Vedení skiareálu Razula v Beskydech se naopak rozhodlo korigovat množství návštěvníků a počínaje víkendem zpoplatní parkoviště v areálu. „Návštěvnost střediska stále roste a s tím i množství odpadků, s jejichž úklidem a svozem máme nemalé výdaje. Od tohoto víkendu proto zpoplatníme parkoviště u sjezdovky Razula a u hotelu Galik. Symbolická částka 50 korun za celodenní parkování osobních aut a 400 korun za karavan nám pomůže pokrýt náklady na udržování pořádku a na úklid sněhu na parkovištích,“ řekl serveru Lidovky.cz ředitel skiareálu Tomáš Blabla. Zároveň ale upozornil, že lidé vstupují na sjezdovku na vlastní riziko.

Hasiči budou řídit křižovatky

Také parkování ve Špindlerově Mlýně je na parkovištích Hromovka a Medvědín v době od 8.00 do 12.00 zpoplatněno sazbou 200 korun. Až budou vleky v provozu, bude parkovné opět zdarma.

A Bedřichov v Jizerských horách chystá na víkend pro řízení dopravy v obci a zajištění provozu parkovišť obdobná opatření, jaká platí při závodu běžkařů Jizerská 50. Chce tím zabránit kolapsu dopravy, jaký toto zimní středisko postihl minulý víkend. „Jsme připraveni podstatně lépe,“ potvrdil starosta Bedřichova Petr Holub.

Znamená to podle něj, že místní hasiči budou pomáhat řídit dopravu i na křižovatkách. „Budou odklánět dopravu na parkoviště vzdálenější, když se budou parkoviště Central a Maliník plnit,“ dodal starosta.

Do Bedřichova v těchto dnech vyrážejí hlavně běžkaři, podmínky jsou pro ně ideální. Obec má na čtyřech parkovištích přes 500 míst pro auta, další místa k parkování nabízejí místní penziony a hotely, které musely kvůli koronavirovým opatřením zůstat zavřené. Přesto to o minulém víkendu nestačilo. Kdo z běžkařů si nepřivstal, hledal parkovací místo marně.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!