14. května 2014 23:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Miliardář Tykač zabral Žofín. Slaví jubileum s Müllerem a s justicí v zádech

Slovenský zpěvák Richard Müller vystupuje u Žofína před oslavou Pavla Tykače | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenský zpěvák Richard Müller vystupuje u Žofína před oslavou Pavla Tykače | foto: Richard CortésLidovky.cz

Na jedné straně hrozba vězení. Na té druhé velmi úspěšný rok a řada výhodně uzavřených transakcí. Podobně hořkosladkou příchuť mají čtvrteční padesáté narozeniny pro pátého nejbohatšího Čecha Pavla Tykače, které uspořádal v prostorách pražského Žofína.

Miliardáře stále pronásleduje obvinění z údajného podílu na tunelování CS fondů, kde v devadesátých letech zmizela více než miliarda korun. Tykač už stíhání musel čelit mezi lety 2006 a 2008, ale obvinění bylo staženo.

Finančník Pavel Tykač by se v případě, že získá od ČEZ elektrárny Chvaletice a Počerady, stal mimořádně silným hráčem v české energetice.

Pavel Tykač

Před dvěma lety se ale objevili noví svědci a státní zástupce požádal o obnovení stíhání. V byznysu přitom Tykačovi poslední rok přinesl jeden úspěch za druhým. Po několika letech ukončil takzvanou uhelnou válku s polostátním ČEZ a uzavřel kontrakt na dodávky hnědého uhlí. Smlouva na období přibližně padesáti let zajistí jeho společnosti Czech Coal odbyt z dolu Vršany za rozumné ceny.

Hosté se na oslavu 50. narozenin miliardáře Pavla Tykače začali scházet před sedmou hodinou
Miliardář Pavel Tykač si vybral k oslavě svých 50. narozenin luxusní prostory pražského Žofína

Miliardář Pavel Tykač si vybral k oslavě svých 50. narozenin luxusní prostory pražského Žofína

Zároveň urovnal spory se svým rivalem, miliardářem Danielem Křetínským. Mimosoudní vyrovnání s jeho Energetickým a průmyslovým holdingem přišlo jen pár měsíců poté, co Křetínského porazil v­bitvě o elektrárnu Chvaletice. Trestní stíhání bude miliardáře pravděpodobně hodně zaměstnávat. Ministryně spravedlnosti Helena Válková nedávno stáhla stížnost své předchůdkyně k Nejvyššímu soudu, která mohla jeho stíhání zabránit.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?