Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Miliardář Tykač zabral Žofín. Slaví jubileum s Müllerem a s justicí v zádech

Slovenský zpěvák Richard Müller vystupuje u Žofína před oslavou Pavla Tykače | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenský zpěvák Richard Müller vystupuje u Žofína před oslavou Pavla Tykače | foto: Richard CortésLidovky.cz

Na jedné straně hrozba vězení. Na té druhé velmi úspěšný rok a řada výhodně uzavřených transakcí. Podobně hořkosladkou příchuť mají čtvrteční padesáté narozeniny pro pátého nejbohatšího Čecha Pavla Tykače, které uspořádal v prostorách pražského Žofína.

Miliardáře stále pronásleduje obvinění z údajného podílu na tunelování CS fondů, kde v devadesátých letech zmizela více než miliarda korun. Tykač už stíhání musel čelit mezi lety 2006 a 2008, ale obvinění bylo staženo.

Finančník Pavel Tykač by se v případě, že získá od ČEZ elektrárny Chvaletice a Počerady, stal mimořádně silným hráčem v české energetice.

Pavel Tykač

Před dvěma lety se ale objevili noví svědci a státní zástupce požádal o obnovení stíhání. V byznysu přitom Tykačovi poslední rok přinesl jeden úspěch za druhým. Po několika letech ukončil takzvanou uhelnou válku s polostátním ČEZ a uzavřel kontrakt na dodávky hnědého uhlí. Smlouva na období přibližně padesáti let zajistí jeho společnosti Czech Coal odbyt z dolu Vršany za rozumné ceny.

Hosté se na oslavu 50. narozenin miliardáře Pavla Tykače začali scházet před sedmou hodinou
Miliardář Pavel Tykač si vybral k oslavě svých 50. narozenin luxusní prostory pražského Žofína

Miliardář Pavel Tykač si vybral k oslavě svých 50. narozenin luxusní prostory pražského Žofína

Zároveň urovnal spory se svým rivalem, miliardářem Danielem Křetínským. Mimosoudní vyrovnání s jeho Energetickým a průmyslovým holdingem přišlo jen pár měsíců poté, co Křetínského porazil v­bitvě o elektrárnu Chvaletice. Trestní stíhání bude miliardáře pravděpodobně hodně zaměstnávat. Ministryně spravedlnosti Helena Válková nedávno stáhla stížnost své předchůdkyně k Nejvyššímu soudu, která mohla jeho stíhání zabránit.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?