Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -3 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Model uvolňování zvýší riziko nákazy, lidé budou čekat hodinu ve frontě před obchody, říkají prodejci

V obchodním centru Galerie Harfa v Praze zůstaly otevřeny pouze obchody s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V obchodním centru Galerie Harfa v Praze zůstaly otevřeny pouze obchody s... | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Omezení počtu zákazníků na 15 metrů čtverečních zvýší riziko nákazy. Při opatření jeden člověk na tuto výměru nebude vůbec obslouženo 20 až 30 procent lidí. Další budou v nákupní špičce čekat až hodinu ve frontě před obchodem.

Zbytečně se tak zvýší i mobilita lidí a hrozí panické nákupy. Řekl to v pátek prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Omezení odmítá také Asociace nákupních center. Nenapravitelné škody hrozí, pokud se centra neotevřou do konce listopadu, uvedl předseda českého výboru asociace Jan Kubíček.

Svaz obchodu podle Prouzy vládu opakovaně upozornil, že 15 metrů čtverečních je odborně nijak nezdůvodněný limit a způsobí koncentraci lidí před prodejnami. Navíc zvýší mobilitu zákazníků, kteří se budou mezi prodejnami pohybovat a hledat nejkratší řadu. Podle Prouzy je naopak potřeba prodloužit dobu prodeje, jak to udělali v jiných zemích a soustředit se na hygienickou ochranu zákazníků a zaměstnanců.

„Vláda od začátku mluví o nutnosti zamezit shlukování lidí a snížit jejich mobilitu. Co ale udělá člověk, který přijde a uvidí desítky metrů dlouhou frontu před prodejnou? Půjde hledat jinou. To ať pak vláda pustí do ochozů fotbalových stadionů fanoušky. Efekt bude stejný,“ řekl Prouza.

Prouza dále poukázal na to, že v pátek představený model uvolňování byl projednán pouze Radou vlády pro zdravotní rizika a nikoliv vládou. Premiér a ministři podle něj odmítají nést odpovědnost za změny, které prosazují.

„Asociace nákupních center nevidí smysl v limitování počtu zákazníků na plochu 15 metrů čtverečních. Bez ohledu na vysoké náklady bude příčinou zbytečný stres nakupujících a jejich nesmyslná kumulace mimo plochu, kde jsme schopni zajistit bezpečné prostředí,“ uvedl Kubíček. V případě nezbytnosti by podle něj byl vhodnější limit deset metrů čtverečních, který funguje v Německu.

Nákupní centra nejsou podle dostupných dat zdrojem nákazy. Lidé změnily své zvyky, míjejí se a chovají se anonymně. Nakupování tak není generátorem sociálních kontaktů, řekl dále Kubíček.

Nákupní centra by se podle Kubíčka měla otevřít raději dříve, aby se vánoční nákupy rozmělnily. Pokud se neotevřou do konce listopadu, mnohým obchodním hrozí krach, který bude spojen s propouštěním řádově tisíců zaměstnanců.

Asociace nákupních center zároveň nesouhlasí s diskriminací obchodů a restaurací v nákupních centrech a mimo ně. Podle modelu uvolňování totiž v obchodních centrech bude ve druhém stupni rizika omezena otevírací doba stravovacích zón a dětských koutků do 22:00. Ve třetím stupni bude v jídelnách možný prodej jen přes výdejní okna, dětské koutky budou muset být uzavřeny.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) řekl, že vzhledem k uvolňování nařízení v jednom termínu bylo nutné zvolit přísnější opatření pro všechny. Omezení počtu zákazníků na metry čtvereční bylo podle něj nejvíce diskutované.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...