Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Pravidla nového systému. Podívejte se, jak se budou otevírat obchody či restaurace podle pásma rizika

Restaurace a hospody zatím zůstávají zavřené a fungují jen výdejní okénka. foto: ČTK

PRAHA - Ministr zdravotnictví Jan Blatný na páteční tiskové konferenci představil systém, podle něhož se bude řídit postupné uvolňování protikoronavirových opatření v Česku. Skládá se z pěti stupňů, pro každé pásmo rizika jsou určeny konkrétní podmínky pro chod země. Jak to ovlivní ubytovací služby, maloobchod či restaurace?
  14:04aktualizováno  14:43

Celá země je v systému hodnocení epidemie covidu-19 podle Blatného v pásmu číslo čtyři. Denní hodnota ve čtvrtek je 70. Pokud bude trvat týden, ministerstvo navrhne vládě zmírnění opatření. 

Ubytovací služby

Ubytovací služby budou moci fungovat v běžném režimu do třetího stupně rizika. Ve čtvrtém a pátém stupni bude jejich provoz omezen. Lázeňská zařízení se budou muset do třetího stupně řídit režimovými opatřeními, ve čtvrtém a pátém stupni budou moci poskytovat jen zdravotní služby. 

V restauraci Červený jelen v Hybernské ulici načepoval výčepní několik...
Poslední pivo před zavíračkou.

Podrobnosti k omezení ubytovacích služeb nejsou v tabulce uvolňování uvedeny. Podle Blatného se na detailech pracuje a budou zveřejněny později. V současné době však platí, že hotely, penziony a další ubytovací zařízení nemohou poskytovat služby pro rekreační účely, v případě služebních cest je mohou využít Češi i cizinci.

U lázní je od prvního do třetího stupně v tabulce uvedeno dodržování organizačních a režimových opatření. Ve čtvrtém a pátém stupni bude platit kromě omezení služeb jen na zdravotní i omezení počtu hostů na jednom pokoji.

Ubytovací zařízení musejí být pro rekreační účely uzavřena od 22. října. Před tím se podle Asociace hotelů a restaurací ČR jejich obsazenost pohybovala 

Model uvolňování bude fungovat tak, že podle vybraných epidemiologických parametrů se vypočítá rizikové skóre na škále nula až sto. Toto číslo zařadí opatření do jednoho z pěti pásem určující nařízení pro většinu oblastí života. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška se připravuje webový kalkulátor, na kterém si všichni budou moci jednoduše vypočítat rizikové skóre.kolem čtyř procent, v horských oblastech činila v průměru deset procent. Od března zůstalo zavřeno deset procent hotelů. Před novým vládním nařízením uvažovalo v Praze o dočasném uzavření zhruba 50 procent hotelů, v regionech kolem 30 procent.

Podmínky maloobchodu

V maloobchodě bude platit omezení počtu lidí na 15 metrů čtverečních. Ve třetím a čtvrtém stupni rizika budou moci být otevřeny jen vybrané obchody a výdejny zboží. V provozu budou moci být v době mimo zákaz vycházení, v neděli a státní svátky nebudou moci fungovat. 

V prvním, nejlehčím stupni rizika budou moci na 15 metrech čtverečních provozní plochy nakupovat maximálně čtyři lidé. Ve druhém stupni se počet zákazníků snižuje na dva, ve třetím stupni bude muset mít jeden člověk 15 metrů čtverečních sám pro sebe. Toto nejpřísnější omezení bude platit i ve čtvrtém a pátém stupni při provozu vybraných prodejen se základními potřebami.

V případě nákupních center bude ve druhém stupni rizika omezena otevírací doba stravovacích zón a dětských koutků do 22:00. Ve třetím stupni bude v jídelnách možný prodej jen přes výdejní okna, dětské koutky budou muset být uzavřeny.

Ve všech stupních rizika je nařízeno dodržování dvoumetrových odstupů či řízení front, a to uvnitř prodejny i před ní.

Model uvolňování bude fungovat tak, že podle vybraných epidemiologických parametrů se vypočítá rizikové skóre na škále nula až sto. Číslo stanoví stupeň pohotovosti určující nařízení pro většinu oblastí života. Na webu ministerstva zdravotnictví by měla být dostupná kalkulačka, na které si rizikové skóre bude moci každý jednoduše spočítat, uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Vláda od 22. října zakázala maloobchodní prodej. Výjimku mají potraviny, drogérie, lékárny, optiky, květinářství či galanterie. Fungovat nemohou až na výjimky ani služby. Vybrané obchody mohou fungovat od pondělí do soboty maximálně do 19:59. O nedělích mohou být otevřené pouze čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, nádražích a ve zdravotnických zařízeních.

Stravovací zařízení

Stravovací zařízení by měla dál fungovat v omezeném režimu. V nejnižším stupni rizika bude provoz zakázán mezi půlnocí a 6:00. Ve čtvrtém a pátém stupni bude prodej možný jen přes výdejní okna. 

Při otevření gastronomických zařízení bude možné obsluhovat jen usazené hosty. V nejnižším stupni rizika není omezen počet hostů u stolu, ve druhém stupni je stanoveno maximum šest lidí u stolu, ve třetím stupni se k jednomu stolu budou moci posadit nejvýše čtyři lidé. Ve třetím stupni navíc bude moci být restaurace naplněna jen na polovinu své kapacity. Ve druhém a třetím stupni bude provoz stravovacích podniků zakázán mezi 22:00 a 06:00.

Ve čtvrtém a pátém stupni rizika si lidé občerstvení budou moci koupit u výdejních oken, a to v době mimo zákaz vycházení.

Restaurace na to jdou jinak. Rozváží jídlo za hubičku, prodávají namíchané koktejly a spouští e-shopy

Model uvolňování bude fungovat tak, že podle vybraných epidemiologických parametrů se vypočítá rizikové skóre na škále nula až sto. Toto číslo zařadí opatření do jednoho z pěti pásem určující nařízení pro většinu oblastí života. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška se připravuje kalkulačka rizikového skóre, která bude dostupná na webu ministerstva zdravotnictví. Každý si tak bude moci údaj zjistit.

Stravovací provozy musejí být od 14. října pro veřejnost uzavřené. Jídlo mohou prodávat přes rozvoz nebo výdejní okénka, která mohou fungovat mezi 06:00 a 20:00.

Služby

Služby s provozovnou budou muset být uzavřené jen ve čtvrtém a pátém stupni rizika. V dalších stupních se budou muset řídit režimovými a organizačními opatřeními. 

Podrobnosti k režimovým a organizačním opatřením nejsou v tabulce uvolňování specifikovány. Podle Blatného se na podrobnostech pracuje a budou zveřejněna později.

Podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) jsou však podnikatelé připraveni dodržovat nastavená hygienická a bezpečnostní nařízení, jako jsou dezinfekce, nošení roušek či dodržování rozestupů. V některých případech jsou ochotni používat i ochranné štíty při práci, do kterých museli investovat už při první vlně pandemie na jaře. Dokážou zároveň zabezpečit díky objednávkám na konkrétní čas na minimum styk klientů mezi sebou, uvedla dále AMSP.

„AMSP má také řadu rozhořčených reakcí malých obchodníků například s oděvy a obuví, kteří musejí mít zavřeno a poukazují na hypermarketová oddělení s tímto sortimentem, která zůstala otevřena,“ napsala dnes asociace. Spolu se svazem průmyslu zpracovala a na začátku listopadu zveřejnila manuál k hygienickým opatřením ve firmách v souvislosti s riziky covid-19. Vyzvala zaměstnavatele k dodržování opatření.

Model uvolňování bude fungovat tak, že podle vybraných epidemiologických parametrů se vypočítá rizikové skóre na škále nula až sto. Číslo určí jedno z pěti pásem pohotovosti určující nařízení pro většinu oblastí života. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška bude na webu ministerstva zdravotnictví brzy dostupná kalkulačka, na které si každý rizikové skóre jednoduše spočítá.

Vláda od 22. října kvůli zamezení šíření koronaviru omezila provoz služeb. Uzavřít se musely kadeřnické, kosmetické či tetovací salony. Nefunguje manikúra ani pedikúra. Výjimku dostaly servisy, odtahy aut, kamenictví nebo pohřební služby.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!