23. května 2019 14:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Musím panu Dlouhému poděkovat, reaguje na kritiku šéf odborů Středula

Josef Středula | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Středula | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA „Musím panu prezidentu Dlouhému poděkovat. Takové ocenění práce odborů jsem už dlouho neslyšel. Obzvlášť mě to těší od člověka, jako je pan Dlouhý. Tedy od někoho, kdo byl vicepremiérem a ministrem a kdo se věnoval i celé řadě dalších činností,“ řekl Lidovým novinám předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

„Musím panu prezidentu Dlouhému poděkovat. Takové ocenění práce odborů jsem už dlouho neslyšel. Obzvlášť mě to těší od člověka, jako je pan Dlouhý. Tedy od někoho, kdo byl vicepremiérem a ministrem a kdo se věnoval i celé řadě dalších činností,“ řekl Lidovým novinám předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý na čtvrtečním sněmu HK prohlásil, že se podmínky pro podnikání v České republice v posledním roce zhoršily. Za jednoho z viníků tohoto vývoje označil odbory, které přicházejí s dalšími a dalšími požadavky a vláda jim jde na ruku. Dlouhý se speciálně zaměřil na každoroční zvyšování minimální mzdy a na zrušení karenční doby.

Šéf největší odborové centrály v zemi dále řekl, že Vladimír Dlouhý, který zásadním způsobem kritizuje trvalý růst minimální mzdy, by se měl podívat na stav české ekonomiky. Rosteme, podnikům se daří, odráží se to jak v růstu mezd, tak i hrubého domácího produktu, který v poslední době velmi silně táhne spotřeba domácností, řekl. „Očekával bych velké poděkování odborům za jejich příspěvek k růstu mezd, které táhnout HDP,“ dodal Středula.

Odborový boss kritizoval Dlouhého také za jeho negativní komentáře ke zrušení tzv. karenční doby, tedy návrat k tomu, že nemocní mají první tři dny na neschopence placené. Zdůraznil, že největší hodnotou zaměstnavatelů jsou zdraví zaměstnanci, nikoliv zaměstnanci, kteří jsou nemocní a přesto chodí do práce z finančních důvodů.

Středula dále řekl, že vzájemné vymezování se mezi odbory a zaměstnavateli reprezentovanými Hospodářskou komorou považuje za zbytečné. „V 90 až 95 procentech témat se názorově shodneme a proto je zbytečné vyvolávat pravicovo-levicový konflikt. Měli bychom se spíše než rozpory zaměřovat na hledání shody ve vztahu k vládě a na formulování společných požadavků vůči vládě, jako například hospodářskou strategii ČR, čerpání evropských fondů, zlepšení postavení malých podniků s cílem umožnit jim vyrůst, proměna systému vzdělávání a podobně,“ uzavřel šéf největší odborové centrály.

Ivana Pečinková

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz