Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

‚Nikdo si nechce kupovat auta nebo vybavovat si dům.‘ Čína obnovila chod továren, spotřebitelé ale šetří

Číňané v rouškách se chodí rozhlížet po práci na trh, kde jsou vylepovány... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Číňané v rouškách se chodí rozhlížet po práci na trh, kde jsou vylepovány... | foto: ČTK/AP

Peking Čína, tedy země, odkud se v prosinci začal šířit nový typ koronaviru, jenž způsobil pandemii, se opatrně snaží znovu nastartovat ekonomiku. Není to ale snadné v situaci, kdy se miliony lidí bojí utrácet nebo ani nechtějí chodit ven. „Poptávka se ještě úplně nevrátila, anebo úplně chybí,“ říká ekonom Louis Kuijs z Oxford Economics.

Uzavírání továren a obchodů po celém zemi začalo v lednu. Milionům rodin bylo řečeno, aby zůstaly doma a vládnoucí komunistická strana teď tvrdí, že nemoc je pod kontrolou. Dopady na životy lidí i na celou ekonomiku ale přetrvávají.

Prodejce nákladních aut Čang Chu prožívá těžká rozhodnutí. Sedmadvacetiletý muž z města Čeng-čou ve střední Číně se vrátil do práce, ale zjišťuje, že zájem o nákup 20tunových nákladních aut má teď málo lidí. Příjem mu klesl o polovinu a stejně jako miliony dalších, i on obrací každou minci. „Odložil jsem plány na výměnu aut a neutrácím téměř nic za jídlo v restauraci či za zábavu. Nemám ani ponětí, kdy se situace zlepší,“ řekl agentuře AP.

Pracovníci s rouškami v jedné z tradičních čínských lékáren ve městě Peking.
Pracovníci v provincii Liao-ning kontrolují teplotu ve skladišti obilí.

Továrny se v Číně znovu otevřely v březnu, po návštěvě prezidenta Si Ťin-pchinga ve Wu-chanu. Tedy ve městě, které bylo epicentrem nemoci. Jeho návštěva měla být signálem důvěry v to, že virus je pod kontrolou. Ale spotřebitelé, jejichž výdaje zajišťují růst ekonomiky, se stále bojí ztráty zaměstnání nebo toho, že onemocní. Šetří proto peníze, navzdory snahám vlády nalákat je zpět do nákupních center či autosalonů.

Nařízení, aby celé rodiny zůstaly doma, podpořilo v Číně elektronický obchod, přes internet se kupovaly potraviny i další položky. Růst celkových výdajů za oděvy, potraviny a další spotřební zboží však podle analytiků bude letos jen malý nebo žádný.

Některá města se uchýlila k rozdávání nákupních poukázek a snaží se uklidnit spotřebitele tím, že ukazují ve státních médiích úředníky, jak se stravují v restauracích.

Čínské odražení se ode dna může trvat déle

Ekonomové původně očekávali, že Čína se odrazí ode dne již tento měsíc. Po údajích o ekonomické aktivitě za leden a únor, které byly horší, než čekali, ale své odhady růstu zhoršili a posunuli také odhadované termíny oživení.

Po uzavření továren a doporučení téměř 800 milionům lidí, aby zůstaly doma, se výdaje spotřebitelů snížily meziročně o 23,7 procenta, zatímco zpracovatelský průmysl klesl o 13,5 procenta. Prodej aut se v únoru propadl o 82 procent. Odhad celoročního ekonomického růstu se nyní propadl až na nulu z původních zhruba šesti procent.

Zpracovatelský průmysl v Číně je nyní zhruba na 80 procentech své obvykle úrovně. Městský provoz, spotřeba energie a další ukazatele každodenního života jsou však na polovině až 65 procentech běžného stavu.

Obavy společnosti současně podporují zprávy o nových ohniscích nemoci. Výrobce nábytku v severovýchodním městě Šen-jang znovu otevřel 15. března, do jeho obchodu však přišlo jen málo zákazníků. „Kvůli epidemii a ztrátě pracovních míst si nikdo nechce vybavovat dům ani kupovat nábytek,“ říká jeden ze zaměstnanců, třiatřicetiletý Ťin. On s manželkou zrušili plány na koupi auta i na dovolenou.

‚Pokud zaměstnanci nemají příjmy, spotřeba klesne‘

Vládnoucí strana firmám sdělila, aby nadále vyplácely mzdy a vyhnuly se propouštění. Soukromým společnostem pak slíbila daňové úlevy, levné půjčky a další pomoc, i když státní média tvrdí, že plynulý tok pomoci zpomaluje byrokracie.

Zatím ale není jisté, kolik firem by mohlo nadobro zavřít kvůli tlaku, aby platily nájmy a vyplácely mzdy, když nemají příjmy. „Firmy nemohou plně obnovit výrobu, protože jim klesly objednávky doma i v zahraničí, nejsou tedy ochotny najímat zaměstnance,“ říká ekonomka Cuo Siao-lej ze společnosti Galaxy Securities. „Pokud zaměstnanci nemají příjmy, spotřeba klesne.“

Spotřebitelé si musejí být jisti, že jejich zdraví i pracovní místa jsou ochráněna. Strategií, která fungovala po krizi v roce 2008, byl německý systém zkrácené pracovní doby, uvádí Kuijs. Zaměstnanci pracovali méně hodin, ale firmy obdržely od vlády podporu, aby jim mohly vyplácet plnou mzdu. Díky tomu si firmy udržely zkušené pracovníky a současně to podpořilo spotřebitelské výdaje. „To bylo považováno za celkem úspěšný systém,“ dodává Kuijs.

Čínské vývozce spotřební elektroniky, oděvů a dalšího zboží spotřeba ze zahraničí zřejmě nepodpoří, protože Spojené státy a Evropa se potýkají se ztrátami pracovních míst a doporučují obyvatelům, aby zůstávali doma. „Vývoz by mohl letos snadno klesnout o deset procent i více,“ uvádí ekonom společnosti Macquarie Capital Larry Hu.

Čínská vláda více utrácí za silnice a další veřejné práce a za telekomunikační sítě nové generace. Zdráhá se však napumpovat do ekonomiky příliš peněz kvůli obavám, že podpoří inflaci a zvýší dluh. „Přílišná podpora v této fázi nemá smysl,“ uvádí Hu. „Místo vyšší produkce to povede k vyšší inflaci.“

Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Hnědouhelná elektrárna Počerady. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Hnědouhelná elektrárna Počerady. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Hnědouhelná elektrárna Počerady. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.