8. srpna 2013 11:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Penta rozšiřuje lékárenské impérium. Stane se dvojkou v Polsku

Lékárna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékárna | foto: Juliana KřížováLidové noviny

PRAHA/VARŠAVA Skupina Penta Investments koupila polskou síť lékáren Mediq Apteka. Transakce v hodnotě 70 milionů eur (1,8 miliardy korun) byla uzavřena v noci na čtvrtek a ještě ji musí schválit polský antimonopolní úřad. Po uzavření transakce se z Penty stane druhý největší hráč na polském lékárenském trhu.

Penta dosud v Polsku provozovala 70 lékáren sítě Dr. Max. Lékárny Mediq Apteka se chystá zařadit do této sítě, která se tak rozroste na zhruba 300 poboček. Penta si od transakce slibuje posílení své pozice na polském trhu a urychlení expanze v zemi.

"Akvizice lékáren Mediq posune (značku) Dr. Max na vůdčí pozice v Polsku. V nadcházejících měsících se zaměříme na konsolidaci naše nově rozšířené sítě lékáren, aby naši zákazníci získali přístup k široké nabídce služeb a výhod," řekl Edurard Maták, který má v Pentě na starost zdravotnické portfolio.

Lékárny Mediq Apteka dosud provozovala společnost ACP Pharma, která se rovněž zabývala velkoobchodem s léky a distribucí. Penta koupila ACP Pharmu společně s firmou Neuca. Zatímco Penta získala lékárny, Neuca převezme velkoobchodní část ACP Pharmy.

Mohutné investice do zdravotnictví

Nákup lékáren Mediq Apteka je v krátké době už třetí akvizicí Penty ve zdravotnickém sektoru v Polsku. Hospodářské noviny v pondělí informovaly o tom, že investiční skupina získala 29 lékáren sítě Partner Pharma za 15 až 20 milionů eur.

V červenci Penta ovládla polskou nemocniční síť EMC Instytut Medyczny, když skoupila 68,5 procenta jejích akcií za zhruba 680 milionů korun. Penta investuje do zdravotnictví také v dalších zemích.

ČTĚTE TAKÉ:

Pod značkou Dr. Max má Penta celkem zhruba 500 lékáren, vedle Polska také v Česku a na Slovensku. Vlastní také distributora léků Gehe. Na Slovensku získala loni firmu Svet zdravia provozující deset nemocnic.

Penta loni hospodařila s čistým ziskem 147 milionů eur, hodnota aktiv skupiny činila 5,9 miliardy eur.

Lidovky.cz, ČTK

Adecco spol. s r.o.
PROJECT MANAGER

Adecco spol. s r.o.
Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč