Úterý 31. března 2020svátek má Kvido -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vítkova CPI chce být jedničkou ve Varšavě. Má méně přísnou regulaci než Praha

Radovan Vítek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radovan Vítek | foto: MAFRA - David PortMAFRA

Praha/Varšava Realitní skupina CPI Property Group, kterou ovládá miliardář Radovan Vítek, by se chtěla stát jedničkou na trhu ve Varšavě. V rozhovoru s agenturou Bloomberg to řekl generální ředitel podniku Martin Němeček.

Společnost CPI, která je největším pronajímatelem kanceláří v Praze a Berlíně, od loňského října ve Varšavě koupila pět budov a podíl v lokálním konkurentovi Globalworth Real Estate Investments, píše agentura Bloomberg.

Upozorňuje, že realitní trh ve Varšavě nabízí jedny z nejvyšších výnosů v Evropě a větší prostor k růstu než realitní trh v České republice.

Varšava má více pozemků vhodných k výstavbě a méně přísnou regulaci územního plánovaní než Praha. Podle Němečka může být Praha považována za krásnější město a stabilnější realitní trh než Varšava, ale stavební aktivita je v ní velmi omezená, takže se CPI musí poohlížet po jiných příležitostech k růstu.

Němeček nicméně doufá, že nové vedení Prahy pomůže urychlit váznoucí projekty, včetně plánů na přeměnu opuštěných kolejišť a továren v kancelářské prostory, nákupní centra a byty.

CPI Property Group má sídlo v Lucembursku a její akcie jsou obchodované na frankfurtské burze. Vítek vlastní v CPI Property Group většinový podíl 87,8 procenta. Podle časopisu Forbes je jedním z osmi českých dolarových miliardářů.

Více než dvě pětiny nemovitostí vlastněných CPI připadají na kanceláře, převážně v Praze a Berlíně. Se zhruba čtvrtinovým podílem následují maloobchodní objekty, po desetině připadá na hotely a bytové nemovitosti. Skupina vlastní také pozemkovou banku, nemovitosti určené pro výstavbu, průmyslové, zemědělské a logistické objekty. 

Zhruba polovina nemovitostí CPI je v Česku, následuje Berlín se čtvrtinovým podílem. Na ostatní země střední a východní Evropy připadá necelá pětina, na západní Evropu pět procent.

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!