Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vítkova CPI chce být jedničkou ve Varšavě. Má méně přísnou regulaci než Praha

Radovan Vítek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radovan Vítek | foto: MAFRA - David PortMAFRA

Praha/Varšava Realitní skupina CPI Property Group, kterou ovládá miliardář Radovan Vítek, by se chtěla stát jedničkou na trhu ve Varšavě. V rozhovoru s agenturou Bloomberg to řekl generální ředitel podniku Martin Němeček.

Společnost CPI, která je největším pronajímatelem kanceláří v Praze a Berlíně, od loňského října ve Varšavě koupila pět budov a podíl v lokálním konkurentovi Globalworth Real Estate Investments, píše agentura Bloomberg.

Upozorňuje, že realitní trh ve Varšavě nabízí jedny z nejvyšších výnosů v Evropě a větší prostor k růstu než realitní trh v České republice.

Varšava má více pozemků vhodných k výstavbě a méně přísnou regulaci územního plánovaní než Praha. Podle Němečka může být Praha považována za krásnější město a stabilnější realitní trh než Varšava, ale stavební aktivita je v ní velmi omezená, takže se CPI musí poohlížet po jiných příležitostech k růstu.

Němeček nicméně doufá, že nové vedení Prahy pomůže urychlit váznoucí projekty, včetně plánů na přeměnu opuštěných kolejišť a továren v kancelářské prostory, nákupní centra a byty.

CPI Property Group má sídlo v Lucembursku a její akcie jsou obchodované na frankfurtské burze. Vítek vlastní v CPI Property Group většinový podíl 87,8 procenta. Podle časopisu Forbes je jedním z osmi českých dolarových miliardářů.

Více než dvě pětiny nemovitostí vlastněných CPI připadají na kanceláře, převážně v Praze a Berlíně. Se zhruba čtvrtinovým podílem následují maloobchodní objekty, po desetině připadá na hotely a bytové nemovitosti. Skupina vlastní také pozemkovou banku, nemovitosti určené pro výstavbu, průmyslové, zemědělské a logistické objekty. 

Zhruba polovina nemovitostí CPI je v Česku, následuje Berlín se čtvrtinovým podílem. Na ostatní země střední a východní Evropy připadá necelá pětina, na západní Evropu pět procent.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...