25. srpna 2017 10:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řidiči můžou s klidem tankovat. Benzinky dopadly při kontrole nejlíp za 15 let

Tankování nafty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tankování nafty. | foto: Shutterstock

PRAHA Kvalita pohonných hmot byla v letošním prvním pololetí nejlepší za posledních patnáct let, kdy Česká obchodní inspekce trh monitoruje. Proti prvnímu pololetí loni se kvalita pohonných hmot mírně zlepšila, podíl nevyhovujících vzorků klesl z 1,4 na 1,3 procenta.

Zhoršení jakosti ČOI zaznamenala ale u benzínu, a to z 0,6 na 1,9 procenta nevyhovujících vzorků.

„Pokles nevyhovujících vzorků ze dvou procent na 1,1 procenta byl zaznamenán u odebraných a kontrolovaných vzorků motorové nafty a u Etanolu E85 bylo zjištěno zlepšení z 25 na 20 procent,“ uvedl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

V prvním pololetí inspektoři kontrolovali obsah metylesterů mastných kyselin u 657 vzorků nafty. Obsah ethanolu v benzinu zkontrolovali u 528 vzorků. „Laboratorními rozbory nebylo zjištěno překročení horní přípustné hranice obsahu biosložek u odebraných a kontrolovaných vzorků automobilových benzinů a motorové nafty,“ dodal Fröhlich.

Inspekce ve čtrnácti případech zakázala od ledna do června prodej pohonných hmot, které nesplňovaly požadavky na jakost a složení. ČOI uvedla, že za posledních patnáct let se kvalita pohonných hmot výrazně zlepšila.

Přesto se objevují případy poškození spotřebitele, vzniku ekologické zátěže nebo daňové úniky, dodala inspekce.

Počty čerpacích stanic v Česku.
Ceny paliv v Evropě.
ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ PROJEKTŮ – AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 43 000 - 47 500 Kč