16. února 2017 15:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rusko zmírnilo zákaz dovozu kuřecího masa z Česka. Musí být ale speciálně ošetřené

Drůbež (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Drůbež (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Rusko povolilo dovoz zboží, kde je zpracované drůbeží maso z českých závodů. Musí však být ošetřené tak, aby v něm byl zničen potenciální virus ptačí chřipky. Rusko dříve dovoz takového zboží zakázalo kvůli výskytu nemoci v Česku. Většina zákazů ale platí dál, sdělil ve čtvrtek mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal. Společnost Hamé, které se zákaz dotkl, zmírnění zákazu označila za pozitivní zprávu.

„Pro nás je to určitě pozitivní zpráva, protože každý den zpoždění dodávek hraje roli, a my tak nyní můžeme na tento pro nás důležitý trh naše paštiky a kojenecké výživy opět vyvážet. Uvidíme, jaké ekonomické ztráty nám přinese to, že se kvůli zákazu zpozdily dodávky našich potravin do Ruska, nyní o tom jednáme s našimi odběrateli,“ řekl mluvčí Hamé Petr Kopáček.

Omezení dovozu drůbeže nebo masa, které nebylo tepelně zpracované, zavedla ze šesti postižených krajů Česka Ukrajina. Na seznamu zemí, které zakázaly dovoz masa z regionů s chřipkou, jsou také Mexiko, Hongkong, Srbsko nebo Bělorusko.

V Česku je 29 ohnisek nemoci. Nejnovější výskyt ptačí chřipky byl zaznamenán v obci Ochoz v Pardubickém kraji.

Kvůli ptačí chřipce bylo usmrceno od začátku roku v Česku více než 58 000 ptáků, nemoc byla prokázána u 50 volně žijících ptáků z 12 krajů. Zejména šlo o labutě, ale také o kachny, husy nebo volavky.

Zatím nebyl zaznamenán přenos viru na člověka. Ptačí chřipka se v Česku objevila na začátku letošního roku zhruba po deseti letech.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz