14. srpna 2012 22:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Banka zaplatí 340 milionů dolarů. Urovná tak spor kvůli Íránu

Standard Chartered  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Standard Chartered | foto: ČTK

NEW YORK Britská banka Standard Chartered urovnala ve Spojených státech obvinění z praní špinavých peněz. Dopustit se jej měla tím, že několik let umožňovala finanční transakce mezi Íránem a zbytkem světa, ačkoliv se na ni vztahoval zákaz v rámci mezinárodních sankcí proti Íránu.

Oddělení finančních služeb (DFS) státu New York oznámilo, že banka zaplatí pokutu 340 milionů dolarů (asi 6,9 miliardy Kč).

Regulátor oznámil, že banka zpřísní vnitřní kontrolu a přistoupila na to, že po dobu minimálně dvou let bude mít monitorovací orgán, který bude v newyorské pobočce vyhodnocovat rizika spojená s praním špinavých peněz. Právě newyorské pobočky Standard Chartered se obvinění týkala.

Spojení s íránskou vládou

Zástupce DFS Benjamin Lawsky na začátku minulého týdne šokoval finanční svět oznámením, že se britská banka spojila s íránskou vládou a v letech 2001 až 2007 jí pomohla legalizovat asi 250 miliard dolarů (zhruba 5,1 bilionu Kč). Způsobila tak prý, že americký finanční systém byl zranitelný vůči teroristům. Banka se proti nařčení ohradila.

Oznámení zakončilo týden tvrdých vyjednávání, kdy se britská banka snažila vyvrátit obvinění, že transakce s Íránem před regulačními orgány tajila. Banka se na urovnání sporu dohodla necelých 24 hodin předtím, než se měla začít bránit v přelíčení v New Yorku.

Záškodnická instituce

Lawsky britskou banku označil za záškodnickou instituci, která vědomě porušuje sankce proti Íránu. Bance hrozilo, že v New Yorku přijde o bankovní licenci, což by mělo na její činnost tvrdé dopady. Z toho důvodu minulý týden akcie banky ztratily čtvrtinu hodnoty, než se stabilizovaly a vrátily se k růstu.

Šéf banky Peter Sands k obvinění řekl, že nezákonné transakce byly v objemu do 14 milionů dolarů (asi 284 milionů Kč), tedy podstatně méně, než uváděly americké úřady. DFS ale v dnešním oznámení podle agentury Reuters mimo jiné uvádí, že banka "souhlasila, že předmětné vystupování zahrnovalo transakce v objemu minimálně 250 miliard dolarů". Reakce banky nebyla hned po sdělení úřadů známa.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Ve Velké Británii se minulý týden objevily spekulace, že za obviněním banky Standard Chartered by mohl být komplot. Akcionáři banky i někteří politici vyslovili hypotézu, že Američané mohou mít důvod zdiskreditovat Londýn jako konkurenční finanční centrum, z čehož by pak silně profitoval New York.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!