30. dubna 2012 19:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Za byty u Vltavy zaplatili miliony, teď je statik poslal do hotelu

Bez opravy části developerského projektu Prague Marina , který byl 29. dubna evakuován, se jeho obyvatelé nemůžou vrátit.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bez opravy části developerského projektu Prague Marina , který byl 29. dubna evakuován, se jeho obyvatelé nemůžou vrátit. | foto: ČTK

PRAHA Bez opravy části developerského projektu Prague Marina, který byl v neděli večer evakuován, se jeho obyvatelé nemůžou vrátit. Informaci uvedl statik Václav Kučera z Technického a zkušebního ústavu stavebního, jenž dům v neděli kontroloval.

Podle Metrostavu se deformovala asi čtvrtina sloupů, které dům podpírají. Z domu v pražských Holešovicích bylo v neděli evakuováno asi 30 nájemníků, policie případ vyšetřuje pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti.

"Viníkovi pak za tento trestný čin hrozí až osmileté vězení," uvedla mluvčí. Policie si zároveň nechá zpracovat znalecké posudky z oboru stavebnictví, statiky a metalurgie, které budou použity při vyšetřování případu.

Sloupy se zdeformovaly
Investor stavby zajistil nájemníkům náhradní ubytování v okolních hotelech. "Před opravou se (obyvatelé) nebudou moci vrátit, bude nutná oprava. Nedovolím si předjímat, jak velká, protože nebyly dostupné podklady, ale pravděpodobně to bude větší oprava," dodal Kučera.

Stavitelem luxusního projektu Prague Marina, který byl dokončen v minulých letech, je společnost Metrostav. "Každá sekce je podpírána šikmými sloupy, asi čtvrtina z nich se deformovala. Ne výrazně, ale deformovala. Dneska to zajišťujeme a podpíráme," řekl mluvčí Metrostavu František Polák.

"Všechny nás to překvapilo, nic se tam doteď nedělo," dodal mluvčí. Metrostav zatím nedokáže odhadnout, jak dlouho budou opravy trvat. Podle Poláka se po zajištění bude muset část konstrukce odhalit, aby se zjistila příčina.

Případ v neděli podle policejní mluvčí Jany Rösslerové nahlásil jeden z nájemníků, který slyšel zvláštní zvuky v konstrukci budovy a obával se zřícení domu. Na místo proto vyjel statik, který rozhodl o evakuaci čtyř vchodů i dalšího bytového domu, který je s budovou propojen.

CENY BYTŮ PRAGUE MARINA

Ceník bytů projektu platný od 1. 10. 2012:

Typ bytu: 3+kk
Rozloha bytu: od 88,2 do 99,2 m²
Rozloha terasy: od 3,9 do 9 m²
Cena: 5 mil. - 6,2 mil. korun

Typ bytu: 4+kk
Rozloha bytu: od 135,7 do 189,4 m²
Rozloha terasy: od 9,7 do 27,1 m²
Cena: 8,5 mil. - 15 mil. korun

Typ bytu: 5+kk
Rozloha bytu: 221,4 m²
Rozloha terasy: 49 m²
Cena: 16 mil. korun 

Možnost jednoho či dvou parkovacích míst.

Zdroj: praguemarina.cz  

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.