28. června 2012 20:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stáže ve firmách. Projekt, který má pomoci absolventům

Zaměstnanci (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaměstnanci (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Zvýšit šance absolventů na trhu práce má nový projekt s názvem Stáže ve firmách. Má hlavně lidem po škole umožnit získat praxi, bez níž o ně podniky mnohdy nestojí. Od letošního září do konce října 2014 by přípravou u zaměstnavatelů mělo zkušebně projít 5 tisíc lidí.

Řekl to ředitel Fondu dalšího vzdělávání (FDV) Pavel Kryštof. Podle něj projekt bude stát 800 milionů korun, z toho 120 milionů dá stát a 680 milionů Evropský sociální fond.

Lepší uplatnění nejen pro absolventy

"Absolventi, kteří přicházejí na trh práce bez zkušeností ze zaměstnání, mají velmi ztíženou pozici. Chceme nabídnout lepší uplatnění. Pokud absolvují několikaměsíční stáž u zaměstnavatele, mají mnohem lepší šanci najít zaměstnání," řekl ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09).

ČTĚTE VÍCE:

Podle něj by se do projektu mohli zapojit i lidé po přestávce v kariéře, třeba rodiče po rodičovské dovolené či dlouhodoběji nezaměstnaní.

Na projektu spolupracuje ministerstvo práce s ministerstvem školství. Provádí ho pak FDV, který bude měsíční až šestiměsíční stáže i kontrolovat.

Stážista obdrží certifikát

Firmám pak uhradí náklady na veškeré požadované úkony a aktivity spojené se stáží. Stážistovi, který na závěr dostane certifikát, se bude hradit doprava a stravné. O podporu od úřadu práce či o rodičovskou by přijít neměl. Peníze na projekt putují z operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost a od státu.

V nabídce je podle Kryštofa zatím 22 profesí. Kolik firem se do programu přihlásí a místa pro získání praxe nabídne, není zatím jasné. Šéf FDV se ale neobává toho, že by zaměstnavatelé o stážisty neměli zájem. Stáž není placená. Zájemce o ni se ale bude moci s firmou dohodnout na odměně.

Stáž jako další vzdělávání

Projekt má nastavit pravidla a náplň stáží jako dalšího vzdělávání. Vzejít z něj mají případně i návrhy na legislativní opatření, která by měla získání praxe v podnicích usnadnit. "V současné společnosti se nelze vše naučit ve škole. Řešíme, jak bychom mohli najít dělbu práce mezi školním a dalším vzděláváním," uvedl náměstek ministra školství Jiří Nantl.

ČTK, Lidovky.cz