Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Útok na obchody se podle Havlíčka nekonal. Prodejce vyzval k trpělivosti ve vypjatých situacích

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček v obchodním domě IKEA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček v obchodním domě IKEA | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Praha Panovala obava, jak to ve čtvrtek bude v obchodech vypadat. Na sociálních sítích se začaly šířit zprávy, že si lidé berou na nákupy dovolenou. Zákazníků je zatím více než obvykle, ale není to dramatické. Pokud se podaří v následujících přibližně dvou týdnech situaci zvládnout, „jsme z toho téměř venku“. Novinářům to při návštěvě obchodního domu IKEA v Praze na Zličíně řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Informace na sociálních sítích působily podle Havlíčka tak, že to bude „určitý útok na obchody“. Všechny prodejny se po zhruba šestitýdenní nucené pauze mohly ve čtvrtek znovu otevřít. Platí v nich limit jeden zákazník na 15 metrů čtverečních provozní plochy, musejí se dodržovat dvoumetrové rozestupy, nosit roušky a lidé by si měli u vstupu dezinfikovat ruce.

IKEA podle Havlíčka situaci zvládá skvěle, je podle něj ale určitým vzorem. Připustil, že menší obchody mohou v nastavení nového režimu trochu tápat, zvykat si na něj. „Ne každý má za sebou armádu spolupracovníků,“ dodal. 

Velmi důležitý je podle něj psychologický vztah mezi prodejcem a zákazníkem. Hlavně ve vypjatých situacích, kdy budou muset lidé čekat ve frontě venku, bude jim zima, personál by měl reagovat klidně a nedělat z toho mimořádnou událost.

Fronty v Ikee Zličín.
Nákup v prodejně IKEA na Černém Mostě.

Podle Havlíčka ve čtvrtek zákazníci všechna opatření řádně dodržovali. Klíčových podle něj bude následujících deset až 14 dní a režim krátce před Vánocemi. Pokud se situaci podaří mít pod kontrolou, bude to dobré.

Velmi nepříjemné by podle něj bylo, pokud by se Česká republika musela v protiepidemickém systému (PES) vrátit ze současného třetího stupně rizika do přísnějšího čtvrtého. Ve čtvrté úrovni by opět většina podnikatelských činností nemohla fungovat.

Kontroloři budou podle Havlíčka dělat svou práci, ale rozhodně není cílem někoho šikanovat nebo vytvářet policejní stát. Případná porušení by se nejprve podle něj měla řešit spíše domluvou.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Můj zjev byl ve Vatikánu poněkud výrazný, vzpomíná farářka na návštěvu papeže

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...