Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
16. dubna 2017 17:08, aktualizováno  17:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Konec násilí v letadle? Zaměstnanci United Airlines si budou rezervovat místa předem

Pasažér, kterého vyvlekli z letadla americké společnosti United Airlines. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pasažér, kterého vyvlekli z letadla americké společnosti United Airlines. | foto: Twitter: @Ms_HeartAttack

Členové posádky společnosti United Airlines si budou muset svá místa na palubě rezervovat minimálně s hodinovým předstihem. Novými pravidly aerolinky reagují na incident z minulého týdne, při kterém ochranka násilím vyvedla jednoho z cestujících poté, co se odmítl vzdát svého místa v letadle.

Členové posádky americké společnosti United Airlines si nově budou muset zarezervovat své místo v letadle minimálně hodinu před odletem. Pokud to nestihnou, budou muset vyčkat na další let. To má zabránit tomu, aby lidé, kteří si zaplatili za letenky a jsou již usazeni, museli svá sedadla opustit.

Podle mluvčí aerolinek Maggie Schmerinové by měla nová politika zajistit, že se případy jako ten z minulého týdne „již nikdy nebudou opakovat“. V minulosti si mohli členové posádky zarezervovat let kdykoliv, a to až do doby odletu. „Nikdo z posádky nemá právo letět místo zákazníka, který již nastoupil na palubu,“ vyjádřila se podle deníku The Washington Post Schmerinová.

Společnost doufá, že toto rozhodnutí pomůže zabránit tomu, aby se podobná událost v budoucnosti opakovala. „Je to jeden z prvních kroků k zajištění co nejlepšího zákaznického servisu,“ uvedla Schmerinová.

Šéf společnosti Oscar Munoz v souvislosti s incidentem slíbil, že do 30. dubna společnost přezkoumá pravidla pro řešení situací, kdy má let zarezervováno více cestujících, než jaký je počet sedadel. V prohlášení, které společnost vydala ve čtvrtek, dále ujistila, že již nebude využívat k vyvádění cestujících ochranku, pokud k tomu nepovedou vážné bezpečnostní důvody. Zároveň chce přezkoumat vzdělávací programy pro své zaměstnance.

United Airlines zažily nešťastný týden

Změna přišla necelý týden po nedělním incidentu v Chicagu, kdy společnost potřebovala uvolnit čtyři sedadla pro členy posádky. Poté, co nenašla žádné dobrovolníky, kteří by se vzdali svých míst v letadle, náhodně vybrala čtyři cestující, jimž nabídla finanční kompenzaci. Tři opustili letadlo bez větších námitek, nicméně čtvrtý cestující, devětašedesátiletý David Dao, se svého sedadla odmítl vzdát. Ochranka ho nakonec vyvedla násilím a muž následně musel být hospitalizován v nemocnici. Video, jež celý incident zachytilo, se rychle rozšířilo na internetu a má již přes 3 miliony zhlédnutí.

Cestující při zásahu utrpěl silný otřes mozku, přišel o dva přední zuby a měl zlomený nos. Rozsah duševní újmy prý není znám. Daoův právník Thomas Demetrio ve čtvrtek na tiskové konferenci uvedl, že jeho klient společnost pravděpodobně zažaluje, jakmile bude ukončeno vyšetřování.

Veřejnost se proti postupu aerolinek ohradila ostrou kritikou. Jejím terčem se stal mimo jiné šéf společnosti Oscar Munoz, který nejprve vyvedeného pasažéra označil za rušivého, později se ale omluvil s tím, že podobná událost se již nikdy nebude opakovat. Kromě kritiky přinesl incident i vlnu humorných narážek.

14.dubna 2017 v 19:22, příspěvek archivován: 16.dubna 2017 v 16:03

new United Airline passengers .... https://t.co/D0ElBihJXB

Tento incident však nebyl jedinou aférou, která společnost tento týden potkala. Ve stejný den na lince Houston - Calgary bodl jednoho z cestujících do ruky štír. Vypadl ze stropní přihrádky ve chvíli, kdy ji Richard Bell otevřel. „Manžel cítil něco ve vlasech. Prohrábl si je a spadl mu na stůl. Když ho chytil, bodl ho,“ řekla jeho manželka Linda pro CNN. Jak se štír na palubu dostal, není jasné. Podle společnosti United Airlines palubní personál věc okamžitě konzultoval s lékařem, který následně ujistil, že se nejednalo o život ohrožující záležitost. Aerolinky se omluvily a Bellovi nabídly odškodnění.

Minulý týden výrazně ovlivnil i akcie firmy United Continental Holdings, což je mateřský podnik United Airlines. Ty po sérii incidentů a kritiky veřejnosti výrazně ztratily na hodnotě.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...