13. dubna 2017 11:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Místo čtyř letenek všechny. United Airlines vrací peníze pasažérům diskutovaného letu

Snímek zachycuje jak Davida Dao ochranka násilím vytahuje z letadla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek zachycuje jak Davida Dao ochranka násilím vytahuje z letadla. | foto: Twitter @Tyler_BridgesReuters

WASHINGTON Americké aerolinky United Airlines odškodní všechny cestující, kteří si zakoupili letenku na nedělní let, ze kterého byl násilím vyveden jeden z pasažérů. Místo 800 dolarů pro několik cestujících tak společnost vyplatí plnou cenu letenek všem pasažérům.

Letecká společnost, která kvůli incidentu čelí rozsáhlé kritice veřejnosti, na linku z Chicaga do Louisville odbavila více cestujících, než kolik byla kapacita letounu, proto čtyři rezervace následně zrušila. Devětašedesátiletý David Dao odmítl vystoupit, proto ho aerolinky nechaly vyvést ostrahou. Událost vyvolala pobouření a posměch na sociálních sítích.

Mluvčí společnosti Megan McCarthyová podle agentury AP nabídla pasažérům bouřlivého letu kompenzaci v hodnotě ceny, kterou za letenku zaplatili. Vybrat si mohou mezi hotovostí, cestovními kredity či takzvanými mílemi, které mohou vyměnit za letenku nebo služby.

Terčem kritiky je i šéf letecké společnosti Oscar Munoz, který nejprve vyvedeného pasažéra označil za rušivého, později se ale omluvil s tím, že podobná událost se již nikdy nebude opakovat.

Sociální sítě si dělají legraci z incidentu, kdy ochranka vytáhla z letadla...
Sociální sítě si dělají legraci z incidentu, kdy ochranka vytáhla z letadla...

„Takováhle naše ‚rodina‘ v United není. Při letu s naší společností už se to nikdy nestane,“ řekl Munoz. Slíbil, že už nikdy si zaměstnanci společnosti nepřivolají na pomoc muže zákona, jako tomu bylo v neděli. „Bylo to systémové selhání,“ dodal.

Dao, který byl po incidentu hospitalizován, zatím podle AP žalobu nepodal, ale jeho právní zástupci se na ni očividně připravují. Požádali již totiž soud, aby aerolinky a město zachovaly všechny důkazy k případu.

Na čtvrtek pak Daova rodina ohlásila tiskovou konferenci, na které chce společně se svými právními zástupci učinit prohlášení k médiím.

fasJakub Fajnor, ČTK

Najdete na Lidovky.cz