Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Inspektorky šly nakupovat do luxusního obchodu. A náhodou odhalily padělky

Ekonomika

  20:00
PRAHA - Inspektoři České obchodní inspekce odhalili ve dvou pražských luxusních obchodech spoustu padělaného zboží. Majiteli hrozí pokuta ve výši až 5 milionů korun. Mluvčí ČOI Jiří Fröhlich řekl, že inspektorky na padělky narazily náhodou, když si samy kupovaly oblečení. Podle něj byla reálná cena zboží pár stovek, běžný spotřebitel ale nemá šanci padělek odhalit.

Zátah ČOI: Dolce & Gabbana košile, všechno padělky foto: Česká Obchodní Inspekce

Lidovky.cz: Můžete říct, o které obchody v centru Prahy se jednalo?
Bohužel do pravomocného rozhodnutí není možné říci, o jaké obchody šlo. Jakmile padne rozhodnutí a nabyde právní moci, tak to zveřejníme.

Lidovky.cz: Jsou podobné případy častým jevem?
Je to výjimečné. Ještě jsme se nesetkali s tím, aby se něco takového stalo v obchodním centru a luxusních obchodech v Praze. Naposledy se něco podobného stalo v létě v butiku v Mariánských Lázních, tam jsme udělili milionovou pokutu. Šo taky o luxusní butik, který nabízel za ceny originálu padělky. Tehdy to ale bylo jen v jednom obchodě, tady se jedná o obchody dva.

Lidovky.cz: Zákazníci budou asi velmi naštvaní, když si místo originálu donesou domů padělek...
Je to velmi nepříjemné pro spotřebitele. Ten by totiž mohl čekat, že na tržnici originály nekoupí, ale v okamžiku, kdy jde do obchodního centra v Praze a koupí zboží za cenu originálu, v průměru asi za 1290, tak zkrátka očekává originál. Je to sice pár set korun pod cenou originálu, ale takové zboží by na tržnici stálo pár stovek.

K TÉMATU:

Lidovky.cz: Jak jste vlastně padělky odhalili? Dostali jste tip?
Přišli jsme na to sami. Naše inspektorky tam byly nakupovat a samy si padělků všimly. Pak už jsme šli najisto. Tipy dostáváme velmi málo, protože spotřebitelé většinou nemají moc šanci rozpoznat originál od padělku.

Lidovky.cz: Jak probíhal zátah?
Našli jsme si, kolik obchodů onen prodejce má a šli jsme do obou naráz ve stejnou dobu. Ve stejnou minutu, dva týmy. V obou jsme zajistili asi 300 kusů padělků. Každý tým sestával ze dvou inspektorek, které se do obchodů vydaly na fiktivní nákup. Nakoupily nějaké zboží a zeptaly se, jestli jde o originál. Byly ujištěny, že ano. Když dostaly účtenku a doklad, tak se prokázaly, že jsou z ČOI.

Zátah ČOI: Padělalo se vše - kabelky, boty, mikiny, košile, pásky...
Zátah ČOI: Luxusní zboží ve skutečnosti tak luxusní není. Na tržnici by stálo...
Zátah ČOI: Dolce & Gabbana košile, všechno padělky
Zátah ČOI: Inspektoři oddělují originály od padělků. Originálů byla asi jen...

Lidovky.cz: Bylo všechno zboží padělané?
Občas tam byly originály, ale většina zboží byla skutečně padělaná. Hrubým odhadem bych řekl asi jedna ku pěti - pět padělků na jeden originál. Ale je to hrubý odhad. Šlo to značku od značky, některé byly všechny padělané, v některých případech to bylo namíchané. Padělky jsme zabavili a odvezli do skladu ČOI.

Lidovky.cz: Mají zákazníci aspoň nějakou šanci padělek poznat? Na co si mají dát pozor?

Spotřebitel zboží nakupuje na místech, kde očekává originál. Nakupuje za ceny, které odpovídají originálu... Je to velmi těžké. Naši inspektoři mají přesné pokyny od výrobců nebo jiných spolupracovníků, jak padělek poznat, takže jdou najisto. Spotřebitel to pozná jen velmi těžko. Lidé, kteří šli v průběhu akce nakoupit, to nepoznali. Dokonce i prodavačky nám tvrdily, že o tom nevěděly. Ale ty samozřejmě mohly a nemusely mluvit pravdu.

Lidovky.cz: Kde a jak mohl majitel obchodů padělky získat?
Požádali jsme majitele o nabývací doklady. Snažíme se samozřejmě vypátrat dodavatele, zatím je všechno ve fázi spekulací. Majitel mohl zboží nakoupit přes prostředníka, který mu tvrdil, že jde o originál... Každopádně mu hrozí pokuta až do pěti milionů korun.

Lidovky.cz: Padnou nějaká obvinění?
Teď probíhá správní řízení, které nějakou dobu trvá. V ideálním případě bude výsledek za měsíc a půl, v horším případě - když se bude majitel například odvolávat - to může být i rok.

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Mohlo by vás zajímat