130 let

Ochrání poslance před ztrátou dat páčkový ovladač bezdrátového připojení k internetu? | foto: Tomáš Krist, Lidové noviny

Internet zachrání opozdilce

Ekonomika
  •   10:54
PRAHA - Opozdilci, kteří nestihnou dojít do 2. dubna na poštu nebo finanční úřad s daňovým přiznáním, nemusí zoufat. Mají ještě jednu možnost, a to podat jej do půlnoci přes internet. To je možné udělat z pohodlí domova. Pak stačí dojít s tištěnou verzí na finanční úřad nebo poštu nejpozději pátého.
Tím se mohou poplatníci vyhnout pokutě za pozdní odevzdání, kterou by jim vyměřil finanční úřad. Ta přitom může činit až 10 procent z částky, kterou musí poplatník na dani odvést.
Podmínkou je včasné vyplnění elektronického formuláře pro daňové přiznání na internetu ministerstva financí (adis.mfcr.cz).

Zákon pak vyžaduje u daňových přiznání podaných přes internet a nevybavených elektronickým podpisem formulář ještě vytisknout a zaslat jej poštou nebo podat osobně na finanční úřad. „Vytištěný a podepsaný elektronický formulář, takzvaný e-tiskopis, je nutné podat, tedy například fyzicky přinést na finanční úřad, ve lhůtě do tří dnů po odeslání formuláře přes internet,“ potvrdil LN Jaroslav Růžek z ministerstva financí.

V případě podání tištěné verze daňového přiznání platí tedy nejzazší termín pátého dubna, ale jen při splnění výše uvedených podmínek. Neprodlužuje se lhůta pro zaplacení daně z příjmů. Tu musí poplatník uhradit nejpozději do druhého dubna. Lhůta osmi dní, do které je nutné odevzdat přehled o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu, rovněž běží od druhého. Jedině v případě, že je daňové přiznání opatřeno elektronickým podpisem, nemusejí poplatníci na finanční úřad chodit.

Internetový formulář daňového přiznání na stránkách ministerstva umožňuje i odesílat přílohy. Lidé tak mohou naskenovat a připojit k přiznání například potvrzení o zaplacených úrocích z hypotečního úvěru či příspěvcích na životní pojištění. To je nezbavuje povinnosti přílohy dodat s tištěnou verzí. Když v elektronické podobě přiznání přílohy chybí, bere to úřad jen jako vadu. „Bude-li přiznání opraveno ve stanovené lhůtě, hledí se na ně tak, jako by bylo předloženo bez vad v den původního podání,“ podotkl Růžek.

Daňové přiznání je nutné podat či poslat na finanční úřad jakoukoli cestou do 2. dubna. Pokud s ním pomáhá daňový poradce, lhůta se prodlužuje až do 30. června. V tom případě musí být ale na finančním úřadě předem uložena plná moc.

Pokud poplatník nestihne podat přiznání včas, finanční úřad mu může udělit pokutu až 10 procent z daně, kterou má odvést. Je možné ji ale ve správním řízení částečně nebo úplně prominout.
Autor: Ondřej Malý