Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Právo

legalTV.cz: Co dělat, když potřebujete ve firmě vyšetřit podezření o protizákonném jednání?

Advokát Vladimír Polách. foto: legaltv.cz

PRAHA - Jak řeší problematiku whistleblowerů české zákony? Jaké kroky se v rámci interního vyšetřování obvykle dělají? To vám prozradí advokát Vladimír Polách.
  7:00

legalTV.cz: Co dělat, když se chce zaměstnanec nechat očkovat proti covidu?

„Whistleblowing je jeden z typických zdrojů, které spouští interní vyšetřování v rámci společností. Na západ od našich hranic je to věc, která už se řeší po mnoho dekád, je to tedy česky řečeno oznámení nebo oznamovatel v rámci společnosti, většinou zaměstnanec, který upozorní, že jiný zaměstnanec nebo management společnosti se dopouští něčeho, co je protizákonné, nebo může být protizákonné. V rámci Evropské unie existuje nová legislativa, která ukládá státům implementovat pravidla pro ochranu těchto oznamovatelů. V České republice zákon dosud není přijat, pokud mé informace jsou správné, nová poslanecká sněmovna jej bude projednávat od začátku. To téma je podstatné, je to jeden z hlavních stimulů pro spuštění interních vyšetřování v rámci společnosti,” říká advokát Vladimír Polách.

A  dodává: „Podezření může vzejít i z typického zdroje, tedy ze strany Policie České republiky, kdy se dostaví ať už v těch extrémních případech v rámci domovních prohlídek nebo prohlídek takzvaných jiných prostor.“ 

Více se dozvíte zde.

Autor:

Mohlo by vás zajímat