Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Letiště Praha přesune do konce srpna část odbavení z prvního terminálu na druhý kvůli rekonstrukci techniky

Ekonomika

  16:49
Praha - Pražské letiště přesune od března odbavení 22 dopravců z prvního terminálu na druhý. Důvodem je rekonstrukce třídírny zavazadel, která by měla přispět ke zvýšení kapacity letiště. Opatření bude platit do konce srpna.

Letiště Václava Havla. foto:  František Vlček, MAFRA

Praha odbavila poslední let do Číny. Od neděle platí zákaz letu, který přeruší linky do čtyř měst

Ve středu o tom informovalo Letiště Praha. Dočasně tak přestane platit rozdělení terminálů na lety do schengenského prostoru z druhého terminálu a mimo schengenský prostor z terminálu 1.

Letiště loni odbavilo rekordních 17,8 milionu cestujících, čímž už se dostalo na hranu své maximální kapacity. Pracuje se proto na několika stavebních projektech, které by měly kapacitu alespoň částečně zvýšit. „Jedním z nejdůležitějších projektů je v tomto ohledu rekonstrukce třídírny zavazadel, která na letišti pokračuje již druhým rokem a letos si přechodně vyžádá provozní omezení. Výsledkem rekonstrukce však bude modernější a ještě bezpečnější prostor pro odbavení zapsaných zavazadel, což cestující do budoucna určitě ocení,“ uvedl předseda představenstva Letiště Praha Václav Řehoř.

Pražské letiště loni odbavilo rekordních 17,8 milionu cestujících, meziročně o téměř milion více

Přesun se bude týkat odbavovacích přepážek 22 vybraných dopravců. Na druhém terminálu pro ně bude vyhrazeno speciálně označené místo RED ZONE. Nástup do letadla a samotný odlet však bude standardně na prvním terminálu jako doposud. Změna se týká pouze těch, kteří mají z Prahy odletět s leteckou společností, u které se proces odbavení mění, mají velké zavazadlo k odbavení či potřebují získat svou palubní vstupenku, tedy nejsou již předem odbaveni on-line. Po odbavení se budou tito cestující vracet zpět na první terminál, kde před odletem projdou pasovou a následně i bezpečnostní kontrolou. Spolu s odbavením se do haly druhého terminálu dočasně přesunou i kanceláře dopravců.

Letiště kvůli změnám spustilo informační kampaň, která potrvá do konce srpna. Informace by měli poskytovat také dopravci. Po celé trase mezi terminály, jejíž přechod by měl zabrat asi deset minut, budou umístěny navigační ukazatele. Řehoř uvedl, že letiště vedle dopravců informovalo také cestovní kanceláře, organizace v cestovním ruchu, hotely, provozovatele taxislužeb a parkování a další obchodní partnery.

Letový provoz nad Českem loni poprvé po 10 letech klesl, zároveň se snížila míra zpoždění

Letiště vedle rekonstrukce třídírny zavazadel připravuje několik dalších stavebních úprav. Vedle menších projektů, které by postupně měly zrychlit odbavení cestujících a letadel, letiště připravuje i velké stavby, jako je například rozšíření druhého terminálu do roku 2028 nebo výstavba paralelní dráhy se začátkem v roce 2025.

Seznam dopravců, kterých se dočasná změna odbavení týká:

Air Arabia, Air Canada, Air Transat, American Airlines, Bamboo Airways, BA CityFlyer, British Airways, China Eastern Airlines, České aerolinie (pouze lety do Soulu), Delta Air Lines, easyJet, Emirates, flydubai, Jet2.com, Korean Air, Qatar Airways, Rossiya Airlines, Ryanair/Buzz, Sichuan Airlines, Ukraine International Airlines, United Airlines a Ural Airlines.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 5. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 5. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat