5. března 2011 10:34 Lidovky.cz > Byznys > Média

Čeština dobývá svět. Jako tvrdý jazyk tajuplných podivínů

Kanadská reklama na tortilové chipsy Doritos v češtině | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kanadská reklama na tortilové chipsy Doritos v češtině | foto: youtube.com

OTTAWA/PRAHA Pokud bude Čech v Kanadě pozorně sledovat reklamní bloky v televizi, možná se zarazí nad spotem lákajícím na nové příchutě tortilových chipsů. Místo angličtiny nebo francouzštiny totiž uslyší svůj rodný jazyk.

Čeština má v anglosaských zemích exotickou pověst. Místo stověžaté Prahy a vynikajícího piva si ale běžný cizinec při poslechu tohoto západoslovanského jazyka představí spíše tajemný hrad v Karpatech a krvežíznivého Drákulu.

Toho využila i kanadská pobočka reklamní agentury Mark BBDO a natočila spot, ve kterém roztržití alchymisté v tajuplné laboratoři provádí pokusy s kukuřičnými lupínky ve snaze objevit tu nejlahodnější příchuť.

Dva vědci jsou v reklamě se svými výtvory vpuštěni k hrozivé hraběnce, která má rozsoudit, jaká z příchutí je ta pravá. "Obě jsou dobré," zhodnotí je přísnou češtinou, "ale jedné se musíme zbavit!" Český spot je v kanadské televizi doplněn anglickými nebo francouzskými titulky.

Husitští bojovníci obohatili světové slovníky o pistoli, bratři Čapkové zase vymysleli výraz robot. Nedávno se však nejznámějším popularizátorem našeho jazyka v zahraničí stal kupodivu kazašský reportér Borat Sagdijev.

Čtěte také

Tato fiktivní postava britského komika Sachy Barona Cohena totiž promlouvala k divákům podivnou směsicí češtiny a polštiny. Dávejte si proto pozor, když se svých přátel z ciziny zeptáte "Jak se máš?" Jejich představa o vaší domovině by totiž mohla vypadat jako Boratova "rodná" vesnice, která byla ve skutečnosti natočena v Rumunsku.

Čas od času zabloudí čeština i do holywoodských trháků. Mnoho se jich totiž v České republice točí a do menších i větších rolí bývají občas obsazováni tuzemští herci, komparzisté či kaskadéři.

Právě jeden z kaskadérů prosí ve Spielbergově válečném dramatu Zachraňte vojína Ryana americké vojáky česky o milost. "Nestřílejte, já jsem nikoho nezabil. Já jsem Čech!" Nic mu to ale není platné. Pokřikujícímu muži odpoví voják anglicky "Já ti nerozumím," a bez okolků ho zastřelí.

mevMartin Nevyhoštěný

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!