Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nečas říká 'jzme' , Klaus 'eště'

Věda

  16:43
Abychom nebo abysme? Později nebo dýl? Rozdíl mezi mluvenou a psanou češtinou je stále větší. A je vidět nejen na ulici nebo ve škole, ale i ve sněmovně.

Karel Oliva, šéf Ústavu pro jazyk český foto: František Vlček.Lidové noviny

Redakce LN našla náhodně tři mluvené záznamy tří politiků. Šéf Ústavu pro jazyk český Karel Oliva okomentoval jejich řečnické dovednosti: "Všichni pánové v zásadě mluvit umějí. Prostě jim unikly drobnosti, což není nijak tragické."

INGOGRAFIKA - Abychom a abysme

VÍCE K TÉMATU

A jak hodnotí Oliva konkrétní politiky?

Ministr školství Josef Dobeš rétoricky moc není přesvědčivý, chybu (ale nijak závažnou) udělal jen jednu, když řekl: "V tomhle jdeme oba zajedno", což je zřejmé smíchání dvou vazeb "v tomhle jsme oba zajedno" a "v tomhle jdeme oba stejným směrem".

Ministr školství Josef Dobeš (VV).

Premiér Petr Nečas se na začátku jen pomalu dostává do tempa, jeho "eh-eh-eh" je esteticky poněkud rušivé, pak ale mluví velmi dobře. Jedinou skutečně patrnou chybou je jeho moravská výslovnost "jzme" místo náležitého "jsme".

Petr Nečas

Prezident Václav Klaus má svou svéráznou dikci. Jinak ale mluví plynule, byť se mu do výrazů občas zamíchá výslovnost obecně česká - "neznam" místo "neznám", "eště" místo "ještě" a divné je i to, že pan prezident "nemůže zapomenout, co se teď děje".

Prezident Václav Klaus

ČTĚTE O TESTECH Z ČEŠTINY

Anketa

Souhlasíte, aby výraz abysme byl spisovný?

Ano. 411
Ne. 1781
Nevím. 41