Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

ČT se omluví Klausovi za „rozcvičku“

Prezident Václav Klaus při novoročním projevu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus při novoročním projevu. | foto: Michal KamarytČTK

PRAHA Česká televize rozzlobila prezidenta Václava Klause tak, že na dnešní tiskové konferenci v Lánech odmítl odpovídat jejímu reportérovi. V neděli večer v pořadu 168 hodin uvedla „drobnou rozcvičku české hlavy státu před tradičním novoročním projevem“.

Příspěvek beze slov, podkreslený hudbou, zachycuje prezidenta v místnosti, odkud se projev vysílal, jak mává rukama před a za tělem, pak poklesne v kolenou a poklepává na řečnický pultík.

„Vnímáme to jako zneužití neoficiálních záznamů, které vstupují do soukromí člověka, jinými slovy jako neetickou hru na skrytou kameru,“ řekl LN prezidentův mluvčí Radim Ochvat. Za to Václav Klaus očekává omluvu.
Prezident Václav Klaus se rozcvičuje před novoročním projevem.

Šéfredaktor zpravodajství ČT Michal Petrov považuje odvysílání záběrů za hrubou chybu dramaturga pořadu Ondřeje Neumanna. Byly totiž pořízeny mimo rámec oficiálně dohodnutého natáčení, měly sloužit pouze pro potřeby technické zkoušky a do vysílání je neschválil šéfredaktor ani ředitel zpravodajství. Jejich „ano“ je v ČT pro zařazení záběrů pořízených skrytou kamerou či bez vědomí natáčeného nezbytné.

Neumann, jinak též šéf domácí rubriky, míní, že záběry nesnížily Klausovu důstojnost. „Ondřeje Neumanna velice mrzí, že se záběry pana prezidenta dotkly, protože záměrem rozhodně nebylo hlavu státu zesměšnit či ho ukázat v negativním světle, ale naopak nechat diváka nahlédnout do zákulisí příprav jednoho z nejsledovanějších projevů a ukázat prezidenta jako člověka z masa a kostí, který proživá přípravu stejně jako kdokoliv jiný včetně trémy,“ tlumočil mluvčí ČT Ladislav Šticha.

Šéfredaktor Petrov je přesto „rozhodnut vyvodit z neetického jednání a porušení pravidel důsledky“. Ondřej Neumann tak má být potrestán „podle vnitřních pravidel ČT“ a šéfredaktor slíbil zaslat prezidentu republiky omluvný dopis.

odkaz na pořad: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10117034229-168-hodin/

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...