12. srpna 2013 16:45, aktualizováno  19:50 Lidovky.cz > Byznys > Média

Drtinová couvla: bude moderovat Interview. Pořad ponese její jméno

Daniela Drtinová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniela Drtinová | foto: Václav Pancer

PRAHA Daniela Drtinová ustoupila a přijala nabídku České televize na moderování pořadu Interview. Ten od pondělí do čtvrtka ponese její jméno. V pátek k názvu přibude pouze název stanice. Za jejím odvoláním z pořadu Události, komentáře přitom podle odborů ČT stál politický tlak.

"Ano. Ty informace, že jsem přijala moderování Interview, od pondělí do čtvrtka s mým jménem v názvu, jsou pravdivé, ale s vysvětlením svých postojů chci vyčkat na stanovisko ČT," potvrdila Drtinová serveru Lidovky.cz.

Prohlášení Daniely Drtinové

Přijala jsem nabídku moderovat pořad Interview Daniely Drtinové poté, co jsem byla ujištěna, že mám důvěru vedení a že půjde o pořad zaměřený na kritickou analýzu, pořad politicky zacílený. Nejde v prvé řadě o mě. Zvláště dnes v době politických změn a přesunu moci budeme bedlivě sledovat editoriální pravidla a praxi zpravodajství. Sdělila jsem generálnímu řediteli Petrovi Dvořákovi, že i nejmenší prohřešky proti etickému kodexu ČT nebo náznaky manipulace budeme evidovat. Všechny naše snahy směřují k posílení veřejné služby a její nezávislosti na politické moci. Osobně věřím generálnímu řediteli, že sledujeme společný cíl. A tím je svobodné zpravodajství.

Minulý týden odvolání Drtinové z nosného pořadu zpravodajství veřejnoprávní televize - Události komentáře - vyvolalo vlnu nevole nejen u diváků, ale také uvnitř ČT. Za moderátorku se postavil například její kolega z týmu Událostí komentářů Martin Veselovský nebo Pavlína Kvapilová, ředitelka sekce nových médií.

"Pokud byla Daniela Drtinová odvolána z moderace Událostí, komentářů bez uvedení konkrétních důvodů a navíc v době před pravděpodobnými mimořádnými volbami do Poslanecké sněmovny, vyvolává to vážné obavy ze snahy otupit hlavní večerní zpravodajskou relaci ČT24 během předvolební kampaně," napsal vedení ČT Veselovský spolu s editory pořadu. 

Čtěte více:

Po pondělním jednání s ředitelem televize Petrem Dvořákem však Drtinová nabídku stanice - pořad s vlastním jménem - přijala. Odbory České televize přitom minulý týden přišly s tvrzením, že za jejím stažením stojí politické tlaky.

To v anketě serveru Lidovky.cz odmítla prakticky celá Rada ČT. "Nic špatného za tím nevidím. Přijde mi normální, že se redaktoři, novináři mění. Podle mě v tom žádné politické tlaky nejsou," řekl například Jiří Závozda.

khuKarel Hrubeš