17. června 2015 17:31 Lidovky.cz > Byznys > Média

Dvořák dostane 2,3 milionu korun. Odměnu za loňský rok schválila Rada ČT

Generální ředitel Petr Dvořák na zasedání Rady ČT. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel Petr Dvořák na zasedání Rady ČT. | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Generální ředitel České televize Petr Dvořák dostane za loňský rok bonus v plné výši 2,3 milionu korun. Rozhodla o tom ve středu Rada ČT. Nárok na odměnu po splnění stanovených kritérií vyplývá z Dvořákovy manažerské smlouvy. Bonus ve stejné výši dostal i v předchozím roce.

V diskusi o výši bonusu radní ocenili vyrovnané hospodaření, dodržení plánovaných ukazatelů i vysoký podíl vlastní výroby. Bývalý předseda rady Jaroslav Dědič zdůraznil, že výtky v uplynulém roce nebyly nijak zásadní, ale spíše dílčí. Připomněl také většinové schvalování předkládaných zpráv. „To jsou důvody, které mě osobně vedou k tomu, že není důvod tu odměnu snižovat,“ řekl Dědič.

Novým předsedou Rady ČT je Jan Bednář

  • Předsedou Rady České televize se stal dosavadní místopředseda Jan Bednář. V čele kontrolního orgánu nahradil Jaroslava Dědiče, který funkci neobhajoval. Rada o tom rozhodla na středečním zasedání. Dědiče zvolila místopředsedou na místo uvolněné po Bednářovi. 
  • Bednář byl jediným kandidátem. Jako jednu z hlavních priorit vedle kontroly činnosti a hospodaření České televize označil její nestranné zpravodajství a publicistiku. "Ta nestrannost je naprosto klíčová. Je to něco, co televize veřejné služby musí plnit, i když to není lehký úkol," uvedl Bednář, který po uplynutí mandátu předchozího předsedy radu vedl z pozice místopředsedy. V hlasování získal 12 ze 14 hlasů.
  • Dvaašedesátiletý Bednář má za sebou novinářskou zkušenost z redakcí Českého rozhlasu, Rádia Svobodná Evropa či BBC. V letech 1992 a 1993 působil rovněž v kanceláři prezidenta republiky jako tiskový mluvčí. Členem Rady ČT je od loňského března.

Dvořák po schválení odměny uvedl, že ji chápe jako souhlas se změnami, které Česká televize podstupuje. „A že jí dává podporu i ve chvíli, kdy prochází tak těžkým obdobím, jako procházela třeba v první polovině tohoto roku,“ řekl.

Pro odměnu v plné výši se vyslovilo deset ze čtrnácti radních. Hlasování se zdrželi noví členové Daniel Váňa a Jaroslav Maxmilián Kašparů, a to s ohledem na jejich krátké působení v radě.

Další z členů Michael Hauser v diskusi připomněl některé dřívější výhrady. „Osobně vidím jako hlavní nedostatek otázku zpravodajství,“ uvedl. Dostatečně kvalitní podle něj nejsou ani všechny překládané zprávy a některé dotazy údajně nebyly zodpovězeny. Sám navrhoval vyplatit bonus ve výši 90 procent, pro tento návrh nezískal dostatečnou podporu.

Měsíční plat 230 tisíc korun

Česká televize loni hospodařila s vyrovnaným rozpočtem 6,932 miliardy korun a dodržela plánované cíle mzdových, výrobních i režijních nákladů. Díky menším skutečným nákladům a vyšším výnosům byl fond televizních poplatků v porovnání s rozpočtem čerpán v objemu o 31,5 milionu nižším. Účetní závěrku členové rady schválili jednomyslně.

Dvořákův základní plat činí 230 tisíc korun měsíčně, což je o 5 tisíc korun víc, než bral jeho předchůdce Jiří Janeček. Vyšší je také pohyblivá složka mzdy, na roční plný bonus může dosáhnout v případě splnění kritérií. Rada v nich sleduje plnění výsledků hospodaření, kvality a vývoje televizního vysílání a manažerských výsledků generálního ředitele či podíl na sledovanosti. Dvořák stojí v čele veřejnoprávní televize od října 2011.

Kritéria vyhodnocovaná Radou ČT:

  • hospodářské výsledky ČT, zejména: a) vyrovnané hospodaření b) dodržování plánovaného rozpočtu i jednotlivých plánovaných ukazatelů, zejména v oblasti provozních a mzdových nákladů
  • úroveň televizního vysílání ČT, zejména: a) kvalita programové nabídky b) posouzení vývoje celkového celoročního podílu ČT na diváckém trhu 
  • manažerské výsledky a plnění dalších povinností, zejména: a) dodržování právních předpisů, Statutu a Kodexu ČT b) komunikace s RČT a plnění jejích usnesení c) komunikace s veřejností d) plnění strategických plánů a realizace pozitivních restrukturalizačních změn e) kvalita manažerských rozhodnutí f) kvalita kontrolních procesů a činností


ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz