Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Žít Brno jsme zablokovali, porušovalo práva města Brna, tvrdí úředníci

Web Žít Brno | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Web Žít Brno | foto: Reprofoto

BRNO Brněnský magistrát zrušil facebookové účty aktivistů. Zadal podnět společnosti Facebook, která stránky zablokovala. Důvodem je porušování práv města k ochranné známce a vydávání se za oficiální účty Brna, informovala mluvčí města Soňa Haluzová. Aktivisté považují vyjádření radnice za komické a myslí si, že jej učinila kvůli blížícím se volbám.

Magistrát zadal Facebooku podněty ke zrušení účtů s názvy Brno, statutární město Brno a Žít Brno s podtitulem Oficiální zpravodajský portál Magistrátu města Brna. "V sobotu nás společnost informovala, že obsah vytvořený třetí stranou odebrala nebo zablokovala do doby, než se tato strana domluví s magistrátem a problém vyřeší," uvedla Haluzová.

Radnice podle ní hájila oprávněně své zájmy a odmítá nařčení z cenzury. Dodala také, že pokud účty budou dodržovat pravidla, nebudou se vydávat za městské a porušovat práva ochranné známky Brna, magistrát navrhne Facebooku, aby tyto účty odblokoval.

K TÉMATU:

Krok magistrátu? Dobrá reklama

Aktivisté si však založili profil nový a během několika dní nasbírali skoro stejný počet fanoušků jako zablokovaná stránka Žít Brno. "Magistrát nám udělal dobrou reklamu a sobě špatnou," řekl aktivista Matěj Hollan. Podle něj je vysvětlení města komické. "Na facebooku fungujeme od léta 2011. Snažili jsme se působit jako oficiální portál města, ale vydrželo to pouze několik dnů. Je úsměvné, že po dvou a půl letech na to někdo poukazuje. Kdyby to nahlásili zezačátku, dalo by se to pochopit," uvedl Hollan.

Důvod zrušení vidí v blížících se komunálních volbách. "Stránka by mohla mít velký dopad na lidi. Upozorňujeme totiž na chyby a podvody, které magistrát dělá. Týká se to například hazardu nebo aktualizace územního plánu," poznamenal Hollan.

Brněnská ODS se distancuje

S blokací účtu aktivistů nesouhlasí radní Brna Libor Štástka z koaliční ODS, která město vede společně s ČSSD. "Brněnská ODS se od aktivity primátora (Roman Onderka z ČSSD) vedoucí ke zrušení profilu Žít Brno distancuje. S představiteli ODS to nikdo nekonzultoval," upozornil Šťástka. "O metodách a vkusu brněnských aktivistů si můžeme myslet, co chceme, nicméně uplatněný cenzurní zásah do svobody vyjádření neschvalujeme. I když se autoři takzvaného satirického portálu často pohybují za hranou a manipulují fakty, vedení města by mělo zůstat nad věcí," řekl Šťástka.

Snaha o umlčení aktivistů je podle něj ještě více zviditelní. "V zákazu nepohodlného názoru nevidíme cestu, jak přesvědčit ostatní o správnosti názoru svého," uzavřel Šťástka s tím, že ODS bude od koaličního partnera požadovat vysvětlení.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

J. Sládeček 703 A co svoboda slova? 22:59 10.2.2014

Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan
Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan

Dopřejte svému dítěti královskou ochranu před slunečními paprsky. 80 maminek otestuje minerální opalovací mléko Baby & Family SPF 30 od...