Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
10. února 2014 18:41 Lidovky.cz > Byznys > Média

Žít Brno jsme zablokovali, porušovalo práva města Brna, tvrdí úředníci

Web Žít Brno | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Web Žít Brno | foto: Reprofoto

BRNO Brněnský magistrát zrušil facebookové účty aktivistů. Zadal podnět společnosti Facebook, která stránky zablokovala. Důvodem je porušování práv města k ochranné známce a vydávání se za oficiální účty Brna, informovala mluvčí města Soňa Haluzová. Aktivisté považují vyjádření radnice za komické a myslí si, že jej učinila kvůli blížícím se volbám.

Magistrát zadal Facebooku podněty ke zrušení účtů s názvy Brno, statutární město Brno a Žít Brno s podtitulem Oficiální zpravodajský portál Magistrátu města Brna. "V sobotu nás společnost informovala, že obsah vytvořený třetí stranou odebrala nebo zablokovala do doby, než se tato strana domluví s magistrátem a problém vyřeší," uvedla Haluzová.

Radnice podle ní hájila oprávněně své zájmy a odmítá nařčení z cenzury. Dodala také, že pokud účty budou dodržovat pravidla, nebudou se vydávat za městské a porušovat práva ochranné známky Brna, magistrát navrhne Facebooku, aby tyto účty odblokoval.

K TÉMATU:

Krok magistrátu? Dobrá reklama

Aktivisté si však založili profil nový a během několika dní nasbírali skoro stejný počet fanoušků jako zablokovaná stránka Žít Brno. "Magistrát nám udělal dobrou reklamu a sobě špatnou," řekl aktivista Matěj Hollan. Podle něj je vysvětlení města komické. "Na facebooku fungujeme od léta 2011. Snažili jsme se působit jako oficiální portál města, ale vydrželo to pouze několik dnů. Je úsměvné, že po dvou a půl letech na to někdo poukazuje. Kdyby to nahlásili zezačátku, dalo by se to pochopit," uvedl Hollan.

Důvod zrušení vidí v blížících se komunálních volbách. "Stránka by mohla mít velký dopad na lidi. Upozorňujeme totiž na chyby a podvody, které magistrát dělá. Týká se to například hazardu nebo aktualizace územního plánu," poznamenal Hollan.

Brněnská ODS se distancuje

S blokací účtu aktivistů nesouhlasí radní Brna Libor Štástka z koaliční ODS, která město vede společně s ČSSD. "Brněnská ODS se od aktivity primátora (Roman Onderka z ČSSD) vedoucí ke zrušení profilu Žít Brno distancuje. S představiteli ODS to nikdo nekonzultoval," upozornil Šťástka. "O metodách a vkusu brněnských aktivistů si můžeme myslet, co chceme, nicméně uplatněný cenzurní zásah do svobody vyjádření neschvalujeme. I když se autoři takzvaného satirického portálu často pohybují za hranou a manipulují fakty, vedení města by mělo zůstat nad věcí," řekl Šťástka.

Snaha o umlčení aktivistů je podle něj ještě více zviditelní. "V zákazu nepohodlného názoru nevidíme cestu, jak přesvědčit ostatní o správnosti názoru svého," uzavřel Šťástka s tím, že ODS bude od koaličního partnera požadovat vysvětlení.

Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

J. Sládeček 703 A co svoboda slova? 22:59 10.2.2014