6. dubna 2017 10:45 Lidovky.cz > Byznys > Média

‚Nejbizarnější‘ Prostřeno je problematické, zákon ale neporušilo, tvrdí vysílací rada

Poslední sérii sama Prima nazývá jako „nejbizarnější“. Důvodem je zejména Karel... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslední sérii sama Prima nazývá jako „nejbizarnější“. Důvodem je zejména Karel... | foto: Prima

PRAHA Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se zabývala kulinářskou show televize Prima Prostřeno. Divákům totiž vadila údajná šikana jednoho z aktérů Karla Ondrky, který se v soutěži prezentoval jako duševně nemocný člověk. Sledující si stěžovali i na přístup tvůrců pořadu, kteří danou sérii označili za „nejbizarnější“. Rada sice vysílání označila za problematické, k porušení zákona však nedošlo, jak sdělil serveru Lidovky.cz její předseda Ivan Krejčí.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání obdržela v souvislosti s vysíláním pořadu Prostřeno během posledního březnového týdne celkem sedm stížností. „Všichni stěžovatelé poukazují na nevhodné chování soutěžících vůči panu Karlovi (Ondrkovi). Domnívají se, že je šikanován, urážen a zesměšňován,“ sdělil tehdy serveru Lidovky.cz předseda RRTV Ivan Krejčí.

Ondrka, osmadvacetiletý pracovník v IT, vzbuzoval kontroverzní reakce od chvíle, kdy se poprvé objevil na televizní obrazovce coby soutěžící s Tourettovým syndromem. Tuto nemoc totiž provází náhodné vykřikování vulgárních slov.

Konflikty a ponížení

„Pisatelé odsuzují tvůrce pořadu, že umožnili takovouto situaci a dokonce na účasti nemocného člověka - pana Karla - staví propagaci pořadu,“ napsal dále v narážce na jednoho z pěti aktérů, kteří se každý den střídají ve vaření.

Na začátku dubna Krejčí více rozvedl, co se v stížnostech, týkajících se zejména dílu odvysílaného 22. března, objevilo. „Pisatelé odsuzují způsob, jakým se ke Karlu Ondrkovi ostatní soutěžící zachovali (hovoří o šikaně a ponižování) a kritizují i nezúčastněný přístup štábu k tomuto chování (což pak v kombinaci vytváří nepřátelské a nenávistné prostředí ve společnosti vůči lidem s touto nemocí),“ řekl předseda RRTV.

Jiní pisatelé prý poukazovali na samotné chování soutěžícího Ondrky. „Zejména pak na jeho výstřednosti. Jmenují zálibu v aktech seniorek, spaní v rakvi a podobně, přičemž narážejí na ochranu dětí. Další stížnosti se týkají předstírání Tourettova syndromu. Okolnosti účasti Karla Ondrky jsou totiž poměrně komplikované: s největší pravděpodobností totiž tento soutěžící svůj hendikep pouze předstíral,“ dodal Krejčí.

Nyní rada pro televizní vysílání, která se vysíláním údajně zabývala „komplexně ze všech úhlů“, pomyslnou rozržku mezi kritiky a tvůrci pořadu ukončila jasným závěrem: „Ačkoli je pořad z mnoha hledisek problematický, Rada neshledala, že by jeho odvysíláním došlo k porušení zákona. Jakkoli lze chápat pobouření diváků, z hlediska pravomocí Rady je případ neuchopitelný.“

Pořad Prostřeno má dlouhodobě pověst pokleslé show, která si libuje v zobrazování konfliktů mezi soutěžícími a úsměvných situací. Kritizovanou sérii sama televize nazvala jako „nejbizarnější“. Tak dokonce celý týden poutala televizní show v upoutávkách.

Na internetu se pak kvůli postavě Ondrky vášnivě diskutovalo, zda jde o skutečnou či jen hranou postavu. Samotná komerční stanice se k záležitosti nechtěla příliš vyjadřovat, přestože i její zaměstnanci dostali řadu stížností.

„Prostřeno je pořad, který se na Primě těší dlouhodobému diváckému zájmu. Jedná se do jisté míry o reality show, kde je i na samotných aktérech, jakou formou se chtějí divákům prezentovat, jaký obrázek jim o sobě poskytnou. Reakce diváků, které došly do televize na tento konkrétní týden se nikterak nevymykají,“ řekla již dříve serveru Lidovky.cz mluvčí televize Prima Jana Mrákotová s tím, že i komerční stanice dostala stížnosti.

Sporné reportáže

RRTV řešila vysílání Primy v nedávné minulosti již několikrát. Rada například rozhodovalao sporných momentech ve vysílání TV Prima o uprchlících. Na zahájení správního řízení to ovšem nestačilo.

Silné reakce vyvolalo také tričko s potiskem odkazujícím na nacistickou symboliku, v němž herec Jiří Krampol vystoupil v pořadu Prostřeno. Televize Prima poté přislíbila, že obrázek na Krampolově oblečení v záznamu pořadu skryje.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání také řešila Show Jana Krause, kterou Prima místo obvyklé středy odvysílala mimořádně až ve čtvrtek. Na speciální vydání, v němž se objevila padesátka osobností kritika prezidenta Miloše Zemana, obdržela rada devět stížností. Všechny je nicméně zamítla. V budoucnu by však chtěla zneužívání žánru pro politické účely zabránit, uvedl již dříve pro server Lidovky.cz její předseda Krejčí.

skŠárka Kabátová

Najdete na Lidovky.cz