12. prosince 2014 7:32 Lidovky.cz > Byznys > Média

Novinář Janek Kroupa se vydával za mafiána. V Polsku obdržel prestižní cenu

Janek Kroupa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Janek Kroupa | foto: MAFRA-Dalibor Glück

VARŠAVA/PRAHA Reportér Českého rozhlasu Janek Kroupa získal jako první Čech polskou novinářskou cenu Grand Press. Uvedla to stanice Radiožurnál. Kroupa byl oceněn spolu s polskými kolegy v kategorii investigativní žurnalistika za reportáž o nelegálním obchodu se zbraněmi.

Český novinář je podle rozhlasu zřejmě i vůbec prvním cizincem, který v osmnáctileté historii Grand Press cenu dostal.

Do soutěže bylo přihlášeno celkem 703 reportáží a článků, z toho v kategorii investigativních několik desítek. Vítěze vybírala porota ze sedmi finalistů. Kroupa dostal cenu s novináři Bertoldem Kittelem a Jaroslawem Jabrzykem z polské televize TVN, pro jejíž pořad Supervizjer společně připravili reportáž zaměřenou na polského podnikatele Andrzeje Izdebského, který podle rozhlasu prodává po celém světě zbraně.

Kroupa se v pořadu vydával za představitele mafie z východní Ukrajiny. S Izdebským se sešel v hotelu, kde domluvili podrobnosti dodávky zbraní z Česka na východní Ukrajinu, včetně falešných dokumentů, podle kterých by náklad letěl do jiné země (více si o případu přečtěte ZDE). Kauzou se má zabývat i Evropský parlament, uvedl rozhlas. Pořad Supervizjer obdržel od roku 2000, kdy se začal vysílat, už několik titulů Grand Press.

Lidovky.cz, ČTK