13. dubna 2015 7:43 Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: ODS má hluboko do kapsy. Musela zastavit svůj majetek

Miroslav Topolánek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Topolánek | foto: Mafra - Dan Materna

PRAHA Někdejší vládní strana má hluboko do kapsy. Špatné volební výsledky způsobily, že Občanská demokratická strana dostává méně peněz od státu a také od sponzorů. LN nyní zjistily, že strana kvůli historickému úvěru musela dát do zástavy část svých regionálních sídel – takzvaných modrých domů.

Z údajů dostupných v katastru nemovitostí vyplývá, že ODS si půjčovala od společnosti RMS Mezzanine, která je zástavním věřitelem strany. Firmu přes kyperskou skořápku ovládá slovenský podnikatel a lobbista blízký česko-slovenské finanční skupině J&T Boris Procik. Ten zástavu domů potvrdil. „Mohu říci, že jde zhruba o osm až dvanáct objektů. Obchodní detaily ale sdělovat nechci. Nemají to jednoduché,“ řekl Procik LN na adresu ODS.

K zaplombování nemovitostí došlo v druhé polovině března. Právní úkon se týká sídel krajských organizací v Hradci Králové, Pardubicích, Plzni, Ústí nad Labem, Jihlavě a Ostravě. Hodnota nemovitostí ve vlastnictví ODS – konkrétně staveb – dosahuje zhruba 70 milionů korun.

ODS si od RMS Mezzanine půjčovala peníze v období, kdy stranu vedl Mirek Topolánek (šéf v letech 2002 až 2010).

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz