9. února 2016 21:46 Lidovky.cz > Byznys > Média

Schůzka na Hradě: Tvrdík se Soukupem řešili prodej Médey Číňanům

Nové reprezentativní sídlo investičního obra CEFC se nachází na rozsáhlém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové reprezentativní sídlo investičního obra CEFC se nachází na rozsáhlém... | foto: archiv, Richard Cortés,  Česká pozice

PRAHA Když loni v září české politické špičky oznámily v Pekingu nástup čínských investorů v­čele s energeticko-finančním kolosem China Energy Company Limited (CEFC) do Česka, spustily lavinu obchodů. Číňané projevili zájem o lukrativní nemovitosti, pivovary, televizi či fotbalovou Slavii. Miliardový „rudý pochod“ se ale v poslední době mírně zbrzdil.

A zpoždění údajně nabírá i druhá čínská investiční vlna. Ta měla mířit mimo jiné do energetiky a průmyslu. Proč? Čínští obchodníci totiž pečlivě kontrolují, na co si vlastně loni na podzim políčili.

Po důkladných kontrolách a­ analýzách (due diligence) se podle informací LN z bankovních kruhů objevily komplikace v případě společnosti Médea Group a mediálního koncernu Empresa Media, který provozuje televizní skupinu Barrandov a vydává časopisy Týden, Instinkt či Sedmička.

Ve firmách má CEFC získat podíl. Jeden ze zdrojů, který si nepřál být jmenovaný, dokonce uvedl, že z ­této transakce již sešlo. Jiný informátor LN blízký čínským byznysmenům zase prozradil, že včera se projekt „Médea“ řešil přímo na Hradě.

Ve hře podle něj byly dvě varianty: buď Médea celá, nebo žádný byznys. Důležitého jednání se měl účastnit Zemanův klíčový muž Martin Nejedlý, zástupce CEFC pro Evropu Jaroslav Tvrdík a­mediální magnát a majitel Médey Jaromír Soukup. Tomu, že se klíčové jednání vedlo na Pražském hradě, se nelze divit. Prezident Miloš Zeman a jemu blízcí podnikatelé v čele s Nejedlým představovali důležitý prvek pro česko-čínské obchodní vztahy. Podle Tvrdíka však stále platí původní plán – tedy že čínští obchodníci získají v Médee jen podíl, nikoliv vše a nikoliv nic, jak uváděl zdroj LN.

Na začátku týdne se ve fotbalových kuloárech začalo hovořit i o tom, že v čínských vodách loví předseda Fotbalové asociace České republiky Miroslav Pelta. Boss jabloneckého klubu v posledních dnech řeší, jak nahradit firmu Synot senátora Iva Valenty, který ukončil své sponzorství první fotbalové ligy a několika fotbalových mužstev – například Jablonce či Sparty.

Pelta, který je blízkým spojencem Tvrdíka a byl významným členem jedné z výprav do Číny v minulém roce, měl sondovat, zda by o spojení s ­tuzemskou ligou neměla zájem společnost Pivovary Lobkowicz, v níž získala podíl CEFC.

Podle znalců fotbalového prostředí by však angažmá lobkowiczkých pivovarů nedávalo příliš smysl, protože s první ligou už je sponzorsky spojena jiná pivní značka - Gambrinus.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky