Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tchaj-wan ostře protestuje proti smlouvě o partnerství mezi Prahou a Pekingem

Svět

  19:09
TCHAJ-PEJ - Tchajwanská vláda ostře protestovala proti partnerství mezi Prahou a Pekingem, které zahrnuje uznání jednotné Číny, tedy že Tchaj-wan je součástí Číny. Podle tchajwanského ministerstva zahraničí tato dohoda mezi oběma metropolemi poškozuje „svébytné postavení“ Tchaj-wanu.
Panda

Panda foto: Reuters

Podle tchajwanské agentury CNA tchajwanská diplomacie požádala o vysvětlení české ministerstvo zahraničí a vyzvalo vedení Prahy k sjednání nápravy.

Tchajwanské ministerstvo zahraničí oznámilo, že Čínská republika, jak je oficiální název pro Tchaj-wan, „nikdy nebude akceptovat jakoukoliv formulaci, která očerňuje suverénní postavení země“. Zároveň uvedlo, že Čínská republika je nezávislý suverénní stát od svého založení v roce 1912.

Pandí diplomacie

Pandí diplomacie je pojem, označující situaci, kdy Čína daruje nebo propůjčuje pandu velkou jako diplomatický dar výměnou za určité výhody.

  • První záznamy o této praxi pochází již z období dynastie Tchang ze 7. století.
  • Pandí diplomacie zažila své znovuzrození ve velkém v 2. polovině 20. století, kdy se čínský komunistický režim snažil zlepšit své mezinárodní postavení. Čína během období 1958-83 darovala pandy 23 zemím.
  • Darování pand bylo také typické pro tzv. období „détente“, kdy se začaly oteplovat vztahy mezi Čínou a USA.
  • Čína také nabízela pandy Tchaj-wanu - nikoli jako dar suverénnímu státu, ale na základě vnitrostátního přesunu zvířat. Tchajwanská vláda tedy pandy opakovaně odmítala

„Svět se změnil. Svět se mění pořád a od roku 1989 se změnil hodně,“ zdůvodnila pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) návrh, který prosadila. „Je to jeden z dalších kroků, abychom pro Prahu získali pandu,“ dodala.

Tchaj-wan se v roce 1949 po vítězství komunistů v kontinentální Číně stal útočištěm nacionalistů z Čankajškova Kuomintangu. Čínská lidová republika (ČLR) na pevnině i Čínská republika na Tchaj-wanu se pokládají za legitimní představitele čínského národa.

Peking ovšem považuje Tchaj-wan za „dosud neosvobozenou“ provincii ČLR, odmítá jakékoli kroky ostrova směřující k nezávislosti a prohlašuje, že ho přivede zpět pod svou vládu, a to i s pomocí síly, bude-li to nezbytné. Od roku 2008 ale obě strany postupně zlepšují vzájemné vztahy hlavně v oblasti obchodu, podnikání, investic a turistiky.

Tchaj-wan uznávají jen zhruba dvě desítky zemí světa, včetně například Vatikánu. Jde vesměs o malé státy, které jsou na obchodních vztazích s ostrovním státem závislé.

Pražští zastupitelé většinou 35 hlasů v 65členném zastupitelstvu schválili ve čtvrtek pětiletou sesterskou smlouvu s Pekingem, která má přispět k užší spolupráci mezi oběma stranami v obchodě, cestovním ruchu, kultuře, vzdělávání, zdravotnictví, dopravě a službách občanům. Krok vyvolal i kritiku mezi českými politiky.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...