Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

‘Anglické pisoáry’ mají učit Číňany záchodkové etiketě

Pisoáry (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pisoáry (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PEKING Jasně barevné pisoáry, výrazně označené jako „anglické“, si tento týden odbyly premiéru v čínském městě Čchung-čching. Mají se stát součástí nové „záchodkové revoluce“, kterou v zemi nechvalně proslulé nechutnými veřejnými toaletami přislíbily tamní úřady. Píše o tom zpravodajský server The Times.

Nové pisoáry ale hned vyvolaly na internetu zanícenou diskusi obyvatel. Nelíbí se jim, že jsou tyto pánské záchodky umístěny hned vedle dětského hřiště.

Čínské úřady minulý týden slíbily, že spustí „záchodkovou revoluci“, která z toalet spláchne štěnice, zápach i nevhodné chování. Na výstavbu 17.000 nových toalet a renovaci dalších 8000 v blízkosti turistických středisek má být letos po celé zemi vynaloženo v přepočtu více než 35 miliard Kč.

Nové pisoáry v Čchung-čchingu pojmou až čtyři muže najednou. Každý za sebou může uzavřít prohnutou plastovou „závoru“, která sahá od stehen po pás, aby je tak částečně zakryla před kolemjdoucími. Pochybnosti obyvatel ovšem vyvolává nejenom nevhodnost umístění toalet, ale také samotné pojmenování.

„Anglické pisoáry?“ napsal jeden z uživatelů na čínský mikroblogový server Sina Weibo. „Přísahám, že jsem nic podobného v Británii nikdy neviděl!“ Historicky vzato je pisoár francouzským vynálezem. Evropská města, jako například Amsterodam, využívají přechodně instalované veřejné pisoáry během akcí a svátků, při nichž lze očekávat značnou konzumaci alkoholu. Ale Británie skutečně není podobnými typy záchodků příliš známá.

Označení „anglický pisoár“ má proto spíše symbolický charakter. Ten v Čchung-čchingu sází na čínskou fascinaci „anglickými džentlmeny“ a s nimi spojeným očekáváním dobrých mravů.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....