Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

‘Anglické pisoáry’ mají učit Číňany záchodkové etiketě

Pisoáry (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pisoáry (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PEKING Jasně barevné pisoáry, výrazně označené jako „anglické“, si tento týden odbyly premiéru v čínském městě Čchung-čching. Mají se stát součástí nové „záchodkové revoluce“, kterou v zemi nechvalně proslulé nechutnými veřejnými toaletami přislíbily tamní úřady. Píše o tom zpravodajský server The Times.

Nové pisoáry ale hned vyvolaly na internetu zanícenou diskusi obyvatel. Nelíbí se jim, že jsou tyto pánské záchodky umístěny hned vedle dětského hřiště.

Čínské úřady minulý týden slíbily, že spustí „záchodkovou revoluci“, která z toalet spláchne štěnice, zápach i nevhodné chování. Na výstavbu 17.000 nových toalet a renovaci dalších 8000 v blízkosti turistických středisek má být letos po celé zemi vynaloženo v přepočtu více než 35 miliard Kč.

Nové pisoáry v Čchung-čchingu pojmou až čtyři muže najednou. Každý za sebou může uzavřít prohnutou plastovou „závoru“, která sahá od stehen po pás, aby je tak částečně zakryla před kolemjdoucími. Pochybnosti obyvatel ovšem vyvolává nejenom nevhodnost umístění toalet, ale také samotné pojmenování.

„Anglické pisoáry?“ napsal jeden z uživatelů na čínský mikroblogový server Sina Weibo. „Přísahám, že jsem nic podobného v Británii nikdy neviděl!“ Historicky vzato je pisoár francouzským vynálezem. Evropská města, jako například Amsterodam, využívají přechodně instalované veřejné pisoáry během akcí a svátků, při nichž lze očekávat značnou konzumaci alkoholu. Ale Británie skutečně není podobnými typy záchodků příliš známá.

Označení „anglický pisoár“ má proto spíše symbolický charakter. Ten v Čchung-čchingu sází na čínskou fascinaci „anglickými džentlmeny“ a s nimi spojeným očekáváním dobrých mravů.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...