15. listopadu 2015 10:40 Lidovky.cz > Byznys > Média

Speciální nedělní vydání. Francouzský tisk odráží smutek po útocích

Titulní strana nedělního zvláštního výtisku Le Parisien. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Titulní strana nedělního zvláštního výtisku Le Parisien. | foto: Twitter, Alex SemeioglouReprofoto

PAŘÍŽ Francouzský tisk odráží smutek po pátečních útocích „Smutek a vztek“ stojí na titulní straně nedělního speciálního vydání francouzského listu Le Figaro, který vyšel stejně jako Libération výjimečně i v neděli. Oba listy podobně jako zbytek francouzského tisku reagují na páteční teroristické atentáty, při nichž v Paříži zahynulo na 130 lidí a přes 300 bylo zraněno. Ve francouzské metropoli jsou nadále v platnosti mimořádná bezpečnostní opatření.

„Jsem Paříž“, hlásá Libération, která si vypůjčila pozměněný slogan známý po lednových útocích na redakci Charlie Hebdo. Tehdy se celý svět hlásil k mrtvým karikaturistům heslem Je suis Charlie.

Franci ve válce proti terorismu

„Braňme se“ vyzývá na své úvodní straně Le Parisien. Le Monde zvolil širší záběr větami „Francie je ve válce. Ve válce proti totalitnímu, slepému, strašlivě vražednému terorismu.“ Le Figaro doufá, že „všichni nyní pochopili, že tato válka teprve začala“. Libération napsal, že z událostí nelze vyvodit nic jiného, než že „Francouzi se budou muset smířit s tím, že v budoucnu budou žít s terorismem“.

 Édition spéciale @Le_Figaro exceptionnellement en kiosque ou numérique ce dimanche https://t.co/Mk77TcafwM pic.twitter.com/cyFOMl7S02

— Steph Gianninelli (@SGianninelli) 15. Listopad 2015

Téměř všemi texty se prolíná slovo jednota. „Republika stojí tváří v tvář barbarství,“ napsal nedělník Journal du dimanche. Les Derni?res Nouvelles d’Alsace tvrdí, že je třeba upevnit republikánské hodnoty. „Vyhlásili nám válku. Budeme-li jednotní, budeme schopni čelit tomuto nepřijatelnému šílenství,“ napsal list.

Le Figaro také vylučuje jakoukoli pasivitu. „Proti brutalitě a krutosti existuje jediný princip a jediný zákon - síla a moc,“ napsal.

Zavřená muzea i sportoviště

V Paříži zůstávají i v neděli zavřená tržiště a podle rozhodnutí policejní prefektury bude toto opatření trvat až do čtvrtka. Do úterka pak zůstávají zavřené brány zábavního parku Disneyland Paris. Jsou zavřené školy a zařízení pro mládež provozované městem. To platí rovněž pro městská muzea a Eiffelovu věž. V provozu nebudou ani velká kina Gaumont a až do úterka je zavřený kabaret Lido.

Na celý víkend byly zrušeny všechny sportovní podniky, které se měly konat v metropoli. Uzavřena jsou proto sportoviště, ale parky a hřbitovy se otevírají, i když zavřeny budou dříve než obvykle, v 16:00.

PAŘÍŽSKÝ PÁTEK 13.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz