17. ledna 2018 19:11 Lidovky.cz > Byznys > Média

Fake News Awards? Trumpovo udílení cen pro lživá média se nejspíš neuskuteční

Donald Trump v Bílém domě rozhodl o změně imgračního systému. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump v Bílém domě rozhodl o změně imgračního systému. | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump ve středu přislíbil vyhlásit vítěze svého konkurzu o nejpodvodnější a nejzkorumpovanější médium roku. Americká média nicméně spekulují, že udílení cen za falešné zprávy (Fake News Awards), jak se nelichotivému hodnocení říká, se nakonec neuskuteční. Trump si za svůj záměr vysloužil kritiku i mezi zákonodárci, vlivný republikánský senátor John McCain ve středu prezidenta vyzval, aby své neustálé útoky na tisk zmírnil.

„Ať již to Trump ví, nebo ne, toto chování bedlivě sledují zahraniční vůdci, kteří již jeho slova používají jako zástěrku toho, že umlčují jeden z klíčových pilířů demokracie,“ napsal McCain s odkazem na časté Trumpovy výpady proti tisku.

Podobně ostře se ve středj vyjádřil v Kongresu republikánský senátor Jeff Flake, který řekl, že Trumpova útočná rétorika a užívání termínů jako falešné zpravodajství a nepřítel lidu připomínají projevy někdejšího sovětského vůdce Josifa Stalina.

Trump o myšlence vyhodnotit média podle jejich lživosti psal na twitteru již loni, letos v lednu pak oznámil, že udělení cen bude 8. ledna. Den před ohlášenou událostí akci odložil na středu. Odklad tehdy zdůvodnil mimořádným zájmem.

Americká média se tento týden snažila v Bílém domě ověřit, zda současný termín nadále platí. Prezidentova mluvčí Sarah Sandersová v úterý novinářům na jejich dotaz odpověděla, že je bude o podrobnostech možné akce informovat včetně toho, jak by udílení cen mohlo vypadat.

Ze slov Sandersové, která hovořila jen o možné události, novináři nyní usuzují, že Trump své plány zrušil. Další média si zase povšimla toho, že Trump žádnou takovou ceremonii nemá ve středečním programu. Deník The Washington Post napsal, že z avizovaných Fake News Awards, které se možná ani neuskuteční, se stává očividný propadák.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz