Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Vláda povolila product placement, reklamu ve filmech i seriálech

Vyprávěj, retro seriál České televize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyprávěj, retro seriál České televize | foto: ČT

PRAHA Tuzemské televize by brzo mohly ukazovat ve svých filmech či seriálech výrobky konkrétních značek jako propagaci firem. Novou formu reklamy, tzv. product placement, dnes schválila vláda, v rámci české verze evropské směrnice o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání.

Komerční stanice Nova i Prima už dřív oznámily, že takovou možnost chtějí brzy začít využívat.

Reálné zboží by se nově mohlo objevovat ve filmech, seriálech a sportovních i zábavních pořadech. Výrobky by ale měly být přirozenou součástí děje (například auto určité značky, v němž některá z postav přijede), ne aby se o nich samoúčelně mluvilo a tak se výslovně nabádalo k jejich koupi.

Na to, že se ve filmu či seriálu propagují konkrétní výrobky, musejí být diváci výslovně upozorněni na začátku nebo na konci pořadu, třeba v závěrečných titulcích.

Product placement přitom nesmí být součástí pořadů pro děti. Zakázán je i v případě cigaret a tabákových výrobků i léků jen na předpis.

Zmíněnou směrnicí se podobná regulace, jaká se dnes vztahuje na klasické televizní vysílání, rozšiřuje i na video na internetu. Podle EU proto, aby televizní vysílání nebylo proti zatím neregulovanému videu na webu v nevýhodě a aby i na internetu byli chráněni spotřebitelé.

Nově tak třeba poskytovatelé klipů obsahujících pornografii a hrubé samoúčelné násilí budou muset zajistit, aby si taková webová videa nemohly volně prohlížet děti.

Rada pro vysílání, jež dosud dohlížela na televize a rádia, začne regulovat i video na webu. Zároveň ale zákon dává internetovým médiím možnost ustavit si samoregulační orgány, k jejichž názorům bude muset rada při udělování sankcí přihlížet. Weboví vydavatelé a inzerenti si už takovou komisi ustavili.

Princip samoregulace podpořil i premiér Jan Fischer. "Jsem dalek toho, abych si myslel, že všemocná rada do toho bude vstupovat se znalostí všeho. Samoregulace jsou stejně významné a stejně prospěšné," řekl LN, "technologie k nim stejně postupně povedou, že nebude ani v moci rady sahat úplně do všeho."

Směrnici EU musí Česko jako ostatní členské země zavést do svého práva nejpozději v prosinci. Vláda proto navrhla, aby ji poslanci přijali zrychleně, ještě před volbami.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Ledovka v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Ledovka v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Ledovka v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...