Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministerstvo varuje před nebezpečnými skleničkami z Číny. Při pití uvolňují toxické látky

Ekonomika

  12:20
PRAHA - Ministerstvo zdravotnictví varuje spotřebitele před skleničkami od čínského výrobce, ze kterých se při pití uvolňuje toxické kadmium a olovo. Zdraví nebezpečné sklenice o objemu 240 mililitrů jsou zdobené obrázky hus s modrými mašlemi a jejich dovozcem je královéhradecká společnost VETRO-PLUS. Ministerstvo ve čtvrtek na nebezpečný výrobek upozornilo v tiskové zprávě.

Ministerstvo zdravotnictví varuje spotřebitele před skleničkami od čínského výrobce, ze kterých se při pití uvolňuje toxické kadmium a olovo. foto: Ministerstvo zdravotnictví

Při pití ze sklenic může docházet ke kontaminaci rtů a nápoje olovem a kadmiem. „Toxicita kadmia je vysoká a kadmium se dokáže hromadit v lidském organismu, hlavně v ledvinách a játrech,“ upozorňuje ministerstvo. Detoxikace je pomalá a hrozí nebezpečí chronických otrav.

Nebezpečné sklenice na sobě mají dekor hus s modrou mašlí na krku a modrými proužky na spodku sklenice a u ústního okraje. Na spodní straně sklenice je bílá etiketa, mimo jiné s českým i cizojazyčným názvem výrobku a tvrzením v polštině, že sklenice má hygienický certifikát PZH.

Autor:

Mohlo by vás zajímat