Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Balené vody se holedbají kvalitou, v testu však propadly

Balená voda už neletí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Balená voda už neletí | foto: Shutterstock

PRAHA Pouze čtyři z 18 testovaných balených vod vyhověly kvalitativním požadavkům v testu provedeném občanským sdružením spotřebitelů Test. Naopak, všechny testované vzorky vody z vodovodu zkouškou prošly, byť ve dvou případech s drobnými výhradami.

Oznámil to manažer testování Václav Beneš.

Nevyhovující balené vody obsahovaly například zvýšené množství cizorodých látek, nadlimitní obsah dusitanů, ve dvou případech vzniklo podezření na nepovolenou úpravu vody. Naopak, všechny testované vzorky vody z vodovodu zkouškou prošly, byť ve dvou případech s drobnými výhradami. Svaz minerálních vod se však proti testu srovnávajícímu balené pramenité vody s pitnou vodou z kohoutku ohradil.

Výskyt chloroformu v pitné vodě z ostravského kohoutku sice převyšoval český limit, přesto byl hluboko pod požadavkem evropské směrnice. Pitná voda z Plzně pak obsahovala nadlimitní množství železa, jehož zvýšené množství však není zdravotně nebezpečné. Testována byla z vodovodního řádu v pěti velkých českých městech.

Souboj kohoutků s lahvemi
Mezi výrobci balených vod a vodárenskými firmami se v posledních měsících přiostřil souboj o zákazníky. Obě konkurenční strany se na internetu i pomocí novinových inzerátů snaží spotřebitele přesvědčit, že právě jejich voda je pro ně nejlepší variantou.

"Ve výčtu provedených analýz nechybí ani látky zdravotně závažné, jejichž představiteli jsou dusičnany, dusitany, benzo(a)pyren, polycyklické aromatické uhlovodíky, chloroform, arsen, olovo, nikl a další," řekla dnes k výsledkům testu šéfredaktorka časopisu Test Ida Rozová.

Svaz minerálních vod přitom nedávno právě absenci škodlivých látek označil za jednu z hlavních výhod balené vody proti vodě z kohoutku. Balená voda prý podléhá přísnějším limitům na obsah těchto látek, její kvalitu podle svazu také neovlivňuje kvalita vodovodu.

Proti testu srovnávajícímu balené pramenité vody s pitnou vodou z kohoutku se svaz ohradil a interpretaci výsledků testu označil za tendenční. "Česká legislativa stanovuje pro pramenitou vodu daleko přísnější limity než pro pitnou vodu z kohoutku. Tyto dva odlišné produkty proto nelze srovnávat.

Zatímco balená pramenitá a minerální voda jsou potraviny i podle naší a evropské legislativy, tj. platí pro jejich výrobu a značení zákon o potravinách a jeho prováděcí vyhlášky, tak pitná voda z vodovodu je služba, korigovaná jinou legislativou," uvedl svaz v prohlášení, které ČTK zaslala jeho předsedkyně Jana Ježková.

"Dosud nemáme k dispozici jediný důkaz o tom, že by pití balené vody přinášelo jakýkoli zdravotní benefit, srovnáváme-li samozřejmě vodu hygienicky nezávadnou," oponují stoupenci pití vody z kohoutku na webu www.vodovoda.cz.

Kohoutková je vždy čerstvá
"Balená voda má své využití především v případech, jako je cestování nebo v případě poruchy vodovodního řádu. Kupovat balenou vodu jako náhražku pitné vody z vodovodu je ekonomicky nevýhodné," podotkl dnes Beneš. "Pitná voda z kohoutku je na rozdíl od vody balené vždy čerstvá," dodal.

Dle statistik mu Češi v posledních letech dávají za pravdu a pijí čím dál méně balené vody a raději si ji načepují doma z vodovodního kohoutku. Ta je přes své každoroční zdražování stále mnohonásobně levnější než balená voda.

Zatímco litr vody z vodovodu stojí zhruba pět haléřů, stejné množství nejlevnější vody v PET láhvi se dá pořídit za necelé tři koruny v diskontních prodejnách, ale také za několik desítek korun, které zákazník zaplatí za značkovou zahraniční minerálku.

Zájem o balenou vodu klesá
Tuzemská spotřeba balené vody podle údajů Svazu výrobců nealkoholických nápojů od roku 2005 do loňska poklesla zhruba o čtyři procenta na 877 milionů litrů.

U balených vod bylo v rámci testu provedeno 64 analýz, u vodovodní vody navíc ještě zkoušky zaměřené na pesticidy. Podrobné výsledky testu jsou volně přístupné na internetové adrese www.dtest.cz.

Zkouškám byly podle Testu podrobeny kromě vody z vodovodního řádu vody kojenecké, přírodní a minerální vhodné pro přípravu kojenecké stravy a také vody pitné. Balené vody pocházely z kamenných obchodů, které prý mají lepší podmínky pro skladování vody než menší obchody či benzinové pumpy.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Policie - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Policie - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Policie - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!