17. prosince 2009 9:40 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Českým hitem Vánoc se staly věci zabavené dlužníkům

Exekuce - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exekuce - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Kde sehnat vánoční dárky za co nejlepší cenu? Stále více lidí je nehledá ve výprodejích nebo na internetu. Místo toho míří na veřejné dražby věcí zabavených při exekucích.

Podle údajů přerovského exekutorského úřadu, který patří k největším v tuzemsku, je letošní zájem o předvánoční dražby z exekucí enormní. "Zvláště ke konci roku praskají naše dražební místnosti ve švech a tento rok očekáváme opravdový nával. Dražitelé se netají tím, že přijeli pro své blízké levně pořídit dárky pod vánoční stromek," říká soudní exekutor Tomáš Vrána z Exekutorského úřadu Přerov.

V porovnání s jinými měsíci vzrůstá v listopadu a prosinci zájem o dražby movitých předmětů, které úřady zabavily při exekucích, až o čtvrtinu.

Až o dvě třetiny nižší cena
Vysvětlení je jednoduché. Vyvolávací ceny elektroniky, domácích spotřebičů, nábytku nebo třeba i automobilů začínají již na jedné třetině běžné prodejní ceny v obchodech. Na vánočních dárcích se tak dají ušetřit tisíce.

Obdarovaný se ale musí obvykle smířit s tím, že jeho dárek již někdo předtím používal. Nový vlastník se tak nemůže ani spoléhat na záruky u spotřebičů nebo elektroniky. "Určitě se tak dají koupit věci za zajímavé ceny, jejich kvalita ale nebývá vždy zrovna dobrá," řekla tisková mluvčí Exekutorské komory České republiky Monika Zajícová.

Například počáteční cena za DVD přehrávač v dražbě začíná na kino se tímto způsobem dá sehnat od tisíce korun. Lednice se nabízí od 500 korun a notebook se začíná dražit od tisíce korun.

Seznam dražeb má zvýšit zájem
Ke zvýšenému zájmu o dražby zabavených předmětů přispívá podle Zajícové i to, že od začátku listopadu je na Portálu dražeb zpřístupněn i aktualizovaný seznam nařízených aukcí. "Jsou tam přístupné dražby a lidé si mohou prohlédnout všechno, co se bude dražit, kde to bude a od kolika korun," řekla Zajícová.

Portál má přispět k tomu, aby se o dražbách dozvědělo víc lidí, a zabavené věci i nemovitosti se tak vydražily za vyšší částky. Právě v případě movitých předmětů se často menším exekutorským úřadům nevyplatí tyto dražby pořádat. "Mnohdy by náklady na dražbu movitých předmětů překonaly samotný zisk," řekl Vladimír Tunkl z exekutorského úřadu v Plzni. 

Další podrobnosti o dárcích z exekuce si přečtěte v čtvrtečním vydání deníku

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!